Alapvakolatok
A régebbi és az újabb épületek nagyon eltérően épültek. A nedvességgel is másképp bánnak.
Régebbi (1940-es évek előtti) épületet hagyományos légáteresztő építőanyagokkal kell felújítani. Kerülni kell a cementvakolatokat és a műanyag membránokat.
Újabb anyagok használata régebbi épületeken
Ezen alapvető tervezési és konstrukciós különbségek következtében a nem lélegző, újabb anyagok régebbi épületeken történő használata káros hatásokkal járhat, ami a gyengébb, régebbi bevonatok gyors bomlásához vezethet a következő okok miatt:
Nedvesség: a régi falak szövete természetesen jelentős mennyiségű nedvességet tartalmazhat. A nedvesség több forrásból származhat, általában a talajból (pl. felszálló nedvesség, visszacsapódó víz) vagy a levegőből (például eső, tengeri permet stb.).
Sók: a régebbi épületek szövete gyakran jelentős mennyiségű sót tartalmaz, különösen a talajszint közelében. A víz feloldja a sókat a környezetből és az épületszövetbe szállítja. A leggyakoribb sóforrások a felszálló nedvesség (a sók felszívódnak a talajból), a szivárgás/víz behatolás (folyóvíz mosó sók a szövetbe), a kéménykorom (amely nagy mennyiségű szulfátsót tartalmaz), valamint a levegő (a tengeri permet, sós szél vagy autók vagy közeli gyárak szennyezése). Ezek a sók idővel felhalmozódnak a falszövetben és minél régebbi az épület, annál magasabb a sótartalma.
Modern, nem lélegző anyagok: nedvességzáróként működnek, felfogják a nedvességet, ami jelentős nedvességfelhalmozódáshoz vezethet a falszöveten belül. Egyes modern anyagok, mint például a cement, sok adalékanyagot és sót tartalmaznak, ami hozzájárul a károkhoz. A nedvesség + sók több mechanizmuson keresztüli együttes hatása a régi falszövet visszafordíthatatlan leromlását indítja el.
A régi szövet légáteresztő képességének helyreállítása csökkenti a falazat nedvességtartalmát, ami gyakran jelentős javulást eredményez. A nem lélegző anyagok eltávolítása azonban nem mindig állítja vissza teljesen a falazat eredeti állapotát, mivel a sók okozta károsodások nagyrészt visszafordíthatatlanok.
Így főszabály szerint a régebbi (1940-es évek előtti) épületeket hagyományos légáteresztő építőanyagokkal kell felújítani. Lehetőség szerint kerülni kell a cementvakolatokat és a műanyag membránokat és az újravakoláshoz légáteresztő mész alternatívákat kell keresni.