
Körforgás az építészetben
Valaha egy ház a környékbeli alapanyagokból, a későbbi lakóinak keze munkájával épült. És ha elhagyták, hamarosan vissza is tért a környezetébe és csak egy dombocska jelezte, hogy ott valaha épület állt. Az életnek ez az önmagába visszatérő körforgása szakadt meg a modern építészet anyagaival és technikáival.
Bölcsőtől a bölcsőig folyamat
Valaha egy ház a környékbeli alapanyagokból, a későbbi lakóinak keze munkájával épült. És ha elhagyták, hamarosan vissza is tért a környezetébe és csak egy dombocska jelezte, hogy ott valaha épület állt. Az életnek ez az önmagába visszatérő körforgása szakadt meg a modern építészet anyagaival és technikáival.
De nem mindenki számára. A Körkörös építészet gondolata a hagyományos szemlélet újrafelfedezése, kiegészülve a fenntarthatóság iránti nagyon is racionális törekvéssel.
Mivel az építőipar maga is az egyik legsúlyosabb környezetterhelő, már állami szinten is megkezdődött a cégek lassú terelése a hatékonyabb anyagfelhasználás irányába. Ezzel egy időben pedig maguk az emberek kezdtek el érdeklődni a fenntartható építkezés iránt, ami nemcsak a saját igényeiket elégítik ki, hanem a környezetet is kíméli. Az így két oldalról megjelent kereslet pedig a hagyományos anyagainak immár tudományos igényű újrafelfedezéséhez is vezetett.
Ősi építőanyagaink, a vályog, a kender és a mész játsszák a főszerepet ebben a történetben.
A Körkörös építkezés egyrészt innovatív megközelítés, melynek célja, hogy az erőforrásokat hatékonyan használja fel és minimalizálja a hulladékot. Másrészt újrafelfedezése a hagyományos ciklikusságának, amely az életet a bölcsőtől a bölcsőig, generációk során értelmezi.
A mai ipari lineáris építési módszereivel ellentétben, ahol az anyagokat és csomagolásukat a használat után általában kidobják, a körkörös építészet arra törekszik, hogy az alapanyagokat zárt körforgásban tartsa. Ez azt jelenti, hogy az anyagokat újrahasználják, feljavítják, végső esetben pedig visszaforgatják a földbe, ahelyett hogy használat után kidobnák őket.
Körkörös építkezés vályoggal
Vályogból építkezni annyit jelent, hogy az ember nemcsak a talpa alatt érzi az anyaföldet, hanem még további négy oldalról veszi körül. Hogy ez milyen belső klímát képes adni, arról az utóbbi időben sorra jelentek meg tanulmányok, amik a hőszigeteléstől kezdve a szellőzésen át elemeire bontva vizsgálták a vályog tulajdonságait.
De az is éppen elég, ha az ember egy forró nyári napon, vagy egy hideg téli estén belép a vályogház terébe és átéli a klíma hirtelen megváltozását.
Mivel hagyományosan saját kézzel építették és rendszeres karbantartást igényelt, a kőművesek által emelt kő vagy téglaházzal szemben a századfordulóra már a szegénység szinonímájává lett. Az is csak tovább rontott megítélésükön, hogy az eltelt évtizedekben a felújításukkor elfeledve a hagyományos mészfestést légzáró vakolatot kaptak. Ez megakadályozta a pára keringését, és a vályogfal elkezdett vizesedni, süllyedni és mállani.
A vályog visszajutása az építészeti eszközpalettába ennek a két problémának a megoldásával kezdődött.
Szállítható kiszerelésben, modern eljárások szerint felhasználhatóvá tették és fokozták a vele együtt felhasznált anyagok való szinergiáját. Már a piacon vannak azok a mészvakolatok és festékek, amelyek nem képeznek légzáró réteget, hanem hagyják hogy a vályog kialakítsa és évszázadokra megőrizze az utánozhatatlan kílmát a belső térben.
A hagyományos építőanyagtól a modern építőelemig
A vályogépítészeti projektek pedig ma már olyan, gyárakban előállított előre gyártott elemekből válogathatnak, mint a vályogtégla, vályog építőelemek és vályogfalak.
Ez felgyorsítja az építési folyamatot és növeli az építmények minőségét.
Az új DIN 18940 a teherhordó vályogtégla falazat lehetővé teszi, hogy teljes házakat tervezzenek és építsenek vályogból. Az új keverékek és adalékok pedig a nagy szilárdságú döngölt föld előállítását is lehetővé teszik, amely megfelel a modern építési projektek követelményeinek. Ezek a keverékek javítják a szilárdságot, a hőszigetelést és az időjárási viszonyokkal szembeni ellenálló képességet.
Alkoss kört, építs körkörösen
Egy forradalomnak vagyunk tanúi – és hazánkban aktív részesei is. Ami az ökológiai lábnyomhoz vagy zöld átálláshoz hasonló fogalmak helyett, a kézzel tapintható valóságot alakítja újra. Ami tudatosan, az innovációt használva keresi a visszautat abba az emberhez méltó létbe, amiből saját konformizmusunk kizökkentett minket.