
A szelíd kender
Abban a mesebeli világban, ami száz éve még a magyar vidék realitása volt, semmi nem ment veszendőbe. A disznónak a visításán kívül mindenét feldolgozták, ahogy a kukorica sem ért véget a csőnél: a szárát gyújtósnak használták, az állattal leetették róla a levelet, a csutkájából babát készítettek a gyerekeknek, a hajából pedig kosár, vagy alom lett a jószágnak.
Az elvett természeti erőforrás teljes körű felhasználása
Abban a mesebeli világban, ami száz éve még a magyar vidék realitása volt, semmi nem ment veszendőbe. A disznónak a visításán kívül mindenét feldolgozták, ahogy a kukorica sem ért véget a csőnél: a szárát gyújtósnak használták, az állattal leetették róla a levelet, a csutkájából babát készítettek a gyerekeknek, a hajából pedig kosár, vagy alom lett a jószágnak.
A mára gyakorlatilag csak drogtartalma miatt ismert kender az egyik legrégibb háziasított növényünk. Ipari formájában kb. 50000 felhasználási móddal rendelkezik. Felhasználható élelmiszer- és étrendkiegészítőként, de bioüzemanyag is előállítható belőle autókhoz és generátorokhoz. Rostjából 7000 éve készül ruházat, kötél, ponyva, papír vagy éppen építőanyag. A levelei rendkívül alkalmasak talajtakarásra, komposztálásra, esetleg tea alapanyagának.
Olaja étrendkiegészítő szerepet tölt be, ezen kívül, szappant és hidratáló szépségápolási termékeket is készítenek belőle. A magjaiból olajpogácsát csinálnak, lisztet őrölnek és állati takarmányul is szolgál.
Tartalmaz minden esszenciális aminosavat, melynek jótékony hatása van az agyműködésére és az anyagcserére. Ezen kívül magas a linolésav tartalma is, ami egy többszörösen telítetlen zsírsav és bizonyítottan jótékony szerepe van a szívműködésre és a bőrbetegségekre. A benne található omega-3 zsírsav bizonyítottan fenntartja a megfelelő koleszterinszintet, emellett egyensúlyban tartja a vércukorszintet és csökkenti az érfalakban való lerakódást.
Szinte mindenhol megél, ideális takarmány a jószágnak. A Cambridge-i egyetem kutatója szerint a fához képest kétszer olyan hatékonyan köti meg a légköri szenet. A legjobb széndioxid biomassza átalakító, mivel több széndioxid megkötésére képes, mint ami a tulajdon növekedéséhez szükséges.
És nemcsak ebben versenytársa a fáknak.
Eredetileg a papír is belőle készült, és noha a papírgyártásban mára 0,05% alá csökkent a részvétele, egyre többen dolgoznak az újrafelfedezésén, hiszen sokkal fenntarthatóbb, mint a fa.
A legmeglepőbb képességei, hogy segítségével hatékonyabb szuperkondenzátorok állíthatók elő. Ráadásul gazdaságosabb is, mint a grafén. Ezen felül a nukleáris hulladék eltávolítására is használják, képes eltávolítani a talajszennyeződést és regenerálni a földet.
Annak idején, 1941-ben Henry Ford kender alapú műanyagból készített autó karosszériát, mely könnyebb volt az acélnál, de erősebben ellenállt a behatásoknak. Sajnos nem került soha forgalomba, de mostanra már köztudott, hogy a kend-műanyag a sima polietilénnél sokkal könnyebben bomlik le és hasznosítható újra.
Végül, de nem utolsósorban, amiért előkelő helyet kapott termékeink között is:
A kender építőanyagként is kezdetektől fogva társunk.
Rendkívül jól szolgál hőszigetelő gyanánt, ezenkívül könnyen lehet kendertéglát préselni, mész kötőanyag segítségével homogén és tartós falszerkezetet kialakítani.
A kender, mint a beton adalékanyaga nemcsak színesebbé teszi a természetes anyagokból való építkezést, hanem a betonhoz szükséges vízigény egy része is kiváltható vele. Maga az aljzat könnyebbé válik, de semmit sem veszít terhelhetőségéből.
Mint a vályog esetében is, a mi mindennapi döntéseinken, újjáalakuló szokásainkon múlik, hogy újra környezetünk szerves részévé tesszük-e ezt a növényt.