Vályogvakolat fogadófelületei
A vályogvakolat sokoldalúan alkalmazható különböző fogadófelületeken, beleértve a fát, téglát, gipszet és régi vakolatokat. Azonban minden alap különleges előkészítést igényel a vályog optimális tapadása és tartóssága érdekében. Legyen szó favázas szerkezetekről, régi vegyes falazatról vagy gipszkartonról, a megfelelő hordozóréteg kialakítása elengedhetetlen a sikeres kivitelezéshez. A vályog természetes nedvességszabályozó és egészséges belső klímát biztosító tulajdonságai csak akkor érvényesülnek teljes mértékben, ha a fogadófelületek gondosan elő vannak készítve.
VÁLYOGVAKOLAT FOGADÓFELÜLETEI
FÁN, TÉGLÁN, GIPSZEN ÉS KORÁBBAN VAKOLT FELÜLETEKEN
Természetes megoldások különböző alapokra. A vályogvakolat sokoldalúan alkalmazható különböző fogadófelületeken, beleértve a fát, téglát, gipszet és régi vakolatokat. Azonban minden alap különleges előkészítést igényel a vályog optimális tapadása és tartóssága érdekében. Legyen szó favázas szerkezetekről, régi vegyes falazatról vagy gipszkartonról, a megfelelő hordozóréteg kialakítása elengedhetetlen a sikeres kivitelezéshez. A vályog természetes nedvességszabályozó és egészséges belső klímát biztosító tulajdonságai csak akkor érvényesülnek teljes mértékben, ha a fogadófelületek gondosan elő vannak készítve.
VÁLYOGVAKOLAT FAVÁZON
A fát soha nem lehet közvetlenül vakolni, mindig szükség van egy vakolathordozó felületre.
Ez csúszásmentes felületet képez, amelyre a vályog megfelelő módon tapad. A vályog és a fa közvetlen érintkezése semmiképpen sem káros, mert a vályog nedvességszabályozó tulajdonsága itt is érvényesül: a fa tökéletesen védett, mert a vályog tartósan elvonja belőle a nedvességet, és így szárazon tartja.
A vázszerkezet minden elemét el kell látni a szükséges hordozó felülettel. Régebben a vázszerkezet elemeit vakolás előtt hosszú szálú szalmával fedték be. A jobb és bal oldali rekeszekbe dolgozták be, és úgy kötötték össze őket, hogy a gerendán keresztben átvezették a szálakat, és középen egy vagy két hasított mogyorórúddal rögzítették. Manapság már nem így dolgoznak, mert a szalma morzsolódhat és törékennyé válhat. Ennek következtében ezek a felületek nem elég stabilak. A faváz elemeinek vakolása előtt ma már gyakrabban nádszövetet tűzdelnek fel vakolathordozóként.
Más típusú fafelületeken is használható a nádszövet vakolathordozóként. A fa vakolásához használt egyéb vakolathordozó lehet expandált fém, rabitz háló, vakolaterősítő fémháló vagy jutaháló, az utóbbi két esetben a megfelelő ragasztó alapréteg alkalmazásával. A fára felhordott alapvakolat nem ad megfelelő vakolathordozó felületet. A nádszövet vagy más durva vakolathordozók rögzítése sűrített levegős tűzőgéppel és megfelelő kapcsokkal gyors és hatékony.
A nádat bennmaradó zsaluzatként is használják a könnyű vályogból készült belső szigetelés építéséhez. A könnyű vályog optimális és ésszerű belső szigetelést jelent a fafödémes házak esetében.
Vályogvakolat téglafalon
A vályogvakolat téglafalra történő felhordása nem okoz problémát.
Egy fontos szabály itt már teljesül, nevezetesen, hogy a felület egyenes és érdes legyen. Minél durvább a hordozófelület, annál szilárdabban tud rajta megtapadni a vályog. Ez a vályogvakolatoknál különösen fontos, mert ezek nem kémiai kötéssel, hanem tisztán mechanikusan tapadnak a hordozófelülethez. A különböző téglák azonban különbözőképpen alkalmasak a vályogvakolat hordozójaként. Az agyagtéglák, a klinkertéglák, a tűzálló téglák vagy az üreges téglák nem igényelnek további előkészítést vagy hordozófelületet a vályogvakolat számára. Itt közvetlenül vályogot alkalmaznak alapvakolatként is.
A kisméretű, habarcsba rakott mészhomok téglák ugyanilyen problémamentesek. A ragasztott vagy nagyon nagyméretű mészhomok téglákra vakolás előtt alapozó felületet kell alkalmazni. Ez lehet egy előzetesen felhordott habarcsréteg vagy egy mészalapú ragasztóvakolat.
A régi épületek vegyes falazata esetében fontos felmérni, hogy mennyire nedvszívó és mennyire érdes a fogadó felület. A legtöbb esetben lehetőség van közvetlenül felhordani a vályog alapozó réteget. Nem homogén aljzatoknál azonban erősen javasoljuk valamilyen vakolathordozó (pl. nádszövet) használatát. Ha a régi fal nagyon lyukacsos, akkor a mélyedéseit először kitöltjük, hogy aztán a vakolathordozó anyag egy műveletben sík vakolatba ágyazható legyen.
A falazat készülhet földtéglából is. A földtéglák csodálatosan működnek, és kiváló vakolatalapot képeznek.
Vályogvakolat gipszre és régi vakolatra
Az átalakítás vagy felújítás során gyakran találkozunk különböző kiegyenlítéshez használt anyagokkal vagy régi vakolattal.
A durva és nedvszívó korábbi vakolatot, például a mészvakolatot lehet vályoggal vakolni; itt elegendő a régi felület megnedvesítése. A homokos mészvakolat megerősíthető biofixálóval vagy kazeinnel. Ezek az építőanyagok hatásmódjukban különböznek: a kazein felületi szilárdságot ad, a bio-fixáló pedig egy természetes összetevőkből álló klasszikus mélyalapozó.
A gipszes felületek mindig problémásak a vályog- vagy meszes vakolat számára. A gipsz szerves anyag. Bár sok nedvességet vesz fel, azt nehezen adja vissza. Többszörösére duzzad, és tökéletes táptalaj a penészgombák szaporodásához. Az első ajánlás ezért mindig a régi vakolat eltávolítása és új vakolat felhordása. Mivel ez nem mindig lehetséges, a gipszet alapozóval kell előkezelni, hogy a későbbi vályogvakolat számára új vakolathordozó felületet hozzon létre. Az alapozó egyrészt nagymértékben elzárja a gipszet a nedvességtől, másrészt a felület elég érdessé válik ahhoz, hogy a vályogvakolat meg tudjon tapadni rajta.
Minden gyártó termék kínálatában szerepel egy olyan alapozó is, amely harmonizál a többi termékkel, és ezért azokkal együtt kell használni. Felhívjuk azonban a figyelmet arra, hogy nem minden alapozó diszperziómentes, és hogy az alapozó használata csökkenti a fal nedvszívó- és diffúziós képességét. A Hessler Kalkwerke szemcsés alapozója nem tartalmaz diszperziót, kedvező árú és nagyon jól alkalmazható ezekhez a vakolathordozó felületekhez.
A TAPÉTÁT ÉS A RÉGI, MESZES VAGY HÁMLÓ FESTÉKET AZ ALAPOZÓ HASZNÁLATA ELLENÉRE MINDIG EL KELL TÁVOLÍTANI.
Az új épületekben gyakran használt gipszkartonlapok olcsók és gyorsan beépíthetők, de ezek is rendelkeznek a gipsz nem optimális tulajdonságaival. Esetükben is alapozót kell használni, ha egy vályog- vagy mészvakolatot akarunk felvinni az alapra.
A természetes mész vakolat jól alkalmazható különösen a nem egységes szerkezetű régi vakolatokhoz. A fogazott simítóval felhordott mész alapvakolatok a legstabilabb vakolathordozó felületet képezik egy stabil vakolat felépítéséhez.
Vályogrostlap, mint a vályogvakolat vakolathordozó felülete
A vályogrostlap egyszerű és gyors feldolgozása, valamint a ráhordott vakolat rövid száradási ideje lehetővé teszi a gyors és célzott munkát, és megkönnyíti az építési projekt befejezését.
A táblákat könnyen méretre lehet vágni a megfelelő szerszámmal, például körfűrésszel, vágókoronggal. A vályogrostlap felhelyezése után már csak egy finomszemcsés vakolat és a festés, vagy egy nemesvakolat felhordására van szükség.
Az egészséges otthon megvalósításához használt fontos építési anyag a száraz építési mód használatát lehetővé tevő könnyű vályogrostlap, amelyet ferde mennyezetek vagy mennyezeti felületek borítására használnak. A család másik építőeleme a nehéz szalmapanel, amellyel a favázas épületek esetében egyszerű módon nagy tömeget lehet az épületbe vinni. A fal hőszabályozó képessége, legyen szó melegről, hidegről vagy nedvességről, fontos szempont az egészséges otthon számára. Itt azt kell mérlegelni, hogy a komplex előregyártás költsége megtérül-e a gyors összeszerelésnek köszönhetően.
A tökéletes, többfunkciós építőanyag természetesen a beépített falfűtéssel ellátott vályogrostlap. Ez egyesíti az infravörös sugárzó hő révén a vályog szerkezeti és klímatikus előnyeit valamint a száraz építési technológia gyorsaságát.
A szerkezeti elemek és a vályogrostlap között kialakuló rekeszek szigetelése kenderből vagy gyapjúból készül: ez egy holisztikus, egészséges falszerkezetet ad.
A vályog beltéri klímatikus előnyei csak akkor érvényesülnek, ha a teljes falszerkezet környezetbarát építőanyagokból készül. A Kitöltő szigetelés, legyen az kenderből vagy gyapjúból, tökéletesen harmonizál minden más ökológiai építőanyaggal, különösen a vályoggal.