Vályogvakolat használata
A vályog évszázadok óta bizonyítja helyét az építészetben, mind a hagyományos, mind a modern technológiák alkalmazásában. Az ökológiai építőanyagként való használata napjainkban különösen fontos szerepet kap, amikor egyre többen fordulnak a természetes, fenntartható megoldások felé. A vályog nemcsak a környezetet kíméli, hanem otthonaink belső klímáját is szabályozza, egészséges és kényelmes életteret biztosítva.
VÁLYOGVAKOLAT használata
A VÁLYOG ELŐNYEI, KÉZI ÉS GÉPI TECHNOLÓGIA
A vályog évszázadok óta bizonyítja helyét az építészetben, mind a hagyományos, mind a modern technológiák alkalmazásában. Az ökológiai építőanyagként való használata napjainkban különösen fontos szerepet kap, amikor egyre többen fordulnak a természetes, fenntartható megoldások felé. A vályog nemcsak a környezetet kíméli, hanem otthonaink belső klímáját is szabályozza, egészséges és kényelmes életteret biztosítva.
Miért építsünk vályoggal?
Az emberek évezredek óta használják a vályogot építőanyagként. Ökológiai építőanyagként a mai napig kényelmes élettereket teremt.
Egyre inkább magától értetődővé válik, hogy az otthoni környezetet is természetes anyagokból építjük. Ez fontos a jó közérzet szempontjából, hiszen az emberek egyre többet tartózkodnak zárt térben. Az épített környezet egyre nagyobb hatással van az emberekre. A vályog számos pozitív tulajdonságával olyan klímát teremt otthonainkban, amelyben jól érezzük magunkat.
A vályog előnyei
A vályogvakolat aktívan szabályozza a helyiség klímáját
A vályog képes a nedvességet a beltéri levegőből felvenni és újra leadni, ezzel aktívan szabályozza a levegő páratartalmát.
A vályog megköti a levegőben található káros anyagokat és a szagokat
A nedvességgel együtt az agyag a szagokat és a szennyezőanyagokat is megköti. Lebontja és tartósan megkötve tartja azokat. Egy gramm vályog felülete körülbelül 800 m².
A vályog tartósítja a fát
A vályog egyensúlyi nedvességtartalma olyan alacsony, hogy mindig eltávolítja a nedvességet a fából. Tökéletes védelmet nyújt a fának a kártevők vagy a gombák ellen.
A vályogvakolat előállításának energiaigénye közel nulla
A földnedves vályog előállítása nagyon egyszerű és csak kevés energiát igényel, a földalapú építőanyagok szürke energiája (primer energiája) alacsony. A szállításhoz szükséges energia a gyakori előfordulás miatt többnyire megtakarítható.
A vályog természetes alapanyag
A vályog nem igényel semmilyen kémiai adalékanyagot, ezért ideális az allergiások és az MCS-ben (multiple chemical sensitivity - többszörös kémiai érzékenység) szenvedők számára.
A vályog újra és újra felhasználható
Az alacsony elsődleges energiafogyasztás tovább javítható a többszöri felhasználással. A vályogban nincsenek kémiai kötések, vízzel keverve újra építőanyaggá válik.
A vályoggal öröm dolgozni és együtt élni
A vályoggal történő munka serkentő és inspiráló az elme számára, a vályoggal vakolt szobákban pedig megnyugtató és pihentető élni.
A vályog korlátlan ideig tárolható
Az agyag több ezer éves, és a természetben már évezredek óta megtalálható. A vályog évszázadokig tárolható anélkül, hogy megromlana.
A vályog nagyszerű hőátadó képességgel rendelkezik
A vályog a falfűtéssel kombinálva rendkívül hatékonyan adja át a hőt. A mésszel összehasonlítva ugyanakkora a hőmennyiség átadásához csak fele mennyiségű fűtőcső beépítésére van szükség.
Vályogvakolat kivitelezése kézzel
A vályoggal való munka viszonylag könnyen elsajátítható. Szerencsére minden vályogfal vagy mennyezet vakolását alapvakolat készítésével kezdjük. Ennek a vakolatrétegnek a felhordása ideális a gyakorláshoz és a vályoggal történő munkával kapcsolatos első tapasztalatok megszerzéséhez.
A régi vályogházakban a megmunkálandó vályogfalak és mennyezetek általában annyira egyenetlenek, hogy az első teendőnk az, hogy a fogadófelület durva egyenetlenségeit és lyukait vályog alapvakolattal vagy univerzális vályogvakolattal kitöltjük. Ezután a klasszikus vályog alapvakolattal homogén réteget hozunk létre a falon. Ez mind kézzel, mind vakológépekkel feldolgozható vagy felhordható. A kézi felhordáshoz, de az ezt követő simító és tömörítő munkákhoz is hasznosak a jó acélból készült szerszámok.
Háromrétegű vályogvakolat
A jó vályogvakolat mindig három rétegből áll.
Az első réteg a töltő- vagy alapvakolat. Ezt stabil és egyébként megfelelő fogadófelületre kell felvinni. Ki kell egyenlítenie az egyenetlenségeket, ezzel érjük el a szükséges rétegvastagságot.
A legtöbb esetben a második rétegbe egy szövetréteget ágyaznak. Ezek az erősítőszövetek vagy jutából, vagy műanyagból, vagy üvegszálból készülnek. A vegyes téglából készült falazatokon, nádazott vakolathordozókon, favázas falakon, szalmabálákon és paneles anyagokon, például puha faanyagú farostlemezeken vagy náddal ellátott OSB-lemezeken feltétlenül szükség van a szövetre. A nem műanyaggal erősített jutaszövet a szintetikusan előállított termékek ökológiai alternatívája, de egy kicsit több tapasztalatot igényel.
Az első két réteghez általában alapvakolatot használnak. Paneles fogadófelület vakolásakor az első alapvakolat réteg elhagyható. Erre közvetlenül felvihető egy szövetréteg vályogba történő ágyazással és erősítőhabarccsal.
Vályogvakolat befejező munkálatai
A vályog alapvakolat megszáradása után kerülhet fel a fedővakolat.
Személyes ízléstől és preferenciáktól függően ez lehet vályog finomvakolat, vályog fedővakolat vagy vályog színezett vakolat. Az utolsó vakolat réteget simára kell dörzsölni, ez tömöríti a szerkezetet és a vakolat erősebbé válik. Egy megfelelően kivitelezett munka után nincs csiszolás.
Ha a fedővakolatot szivaccsal dolgozzák el, két különböző szivacsdeszka használata ajánlott. Az első napon egy nagyon finom szivacsdeszkával dolgozunk, majd száradás után másnap egy durva szivacsdeszkával ismét végigmegyünk a felületen, és lemossuk a felületen fekvő homokot. A felület alatti réteg kissé sűrűsödik és stabillá válik.
Az utolsó vakolatréteget most már lehet festeni vagy finoman kidolgozni. Az egyik lehetőség a felületkezelés vályog faltömítővel. Ezek a finomszemcsés földalapú építőanyagok csiszolhatók, kis gyakorlással Q4 minőségű felületeket (teljesen sima és egyenletes felület) érhetünk el.
Vályogvakolat kivitelezése géppel
A megmunkálandó terület bizonyos méretétől kezdve érdemes vakológépet használni.
A piacon mindenféle vakológép kapható, bár természetesen nem minden vakológép alkalmas minden célra. Általánosságban azonban ma már bármilyen vályogot lehet géppel is felhordani, a durva alapvakolattól a finom fedő vakolatig. A gép használatának előnyei:
- Időmegtakarítás
- Energiatakarékosság
Az építkezés relatíve nagyobb "koszossága", a szomszédos területek lefedése miatt megnövekedett munkamennyiség és a nagyobb logisztikai ráfordítás nagyobb mennyiségű vályog felhordása esetén gyorsan megtérül. A nagy vakológépek mellett, amelyek funkcionalitásukban elmehetnek addig, hogy keverik, szállítják és felhordják a vályogot, természetesen léteznek szerényebb eszközök is, mint például a keverőgépek és keverők.