Kenderbeton

Kenderbeton

A kenderbeton a természetes alapanyagok, a kenderrost és a mész kombinációjával jött létre, amely az egyik legjobb ökológiai egyensúlyt nyújtó építőanyaggá vált. Ez az innovatív anyag magas szigetelési értékeket, kiváló páradiffúziót és penészállóságot kínál, miközben könnyen feldolgozható és környezetbarát. A kenderbeton falak és szerkezetek ideálisak modern, fenntartható építési megoldásokhoz, legyen szó belső szigetelésről, külső falakról vagy művészi alkalmazásokról. A kenderbeton egy olyan építőanyag, amely a múlt tapasztalatait és a jövő igényeit ötvözi.

KENDERBETON 

A LEGJOBB ÖKO-EGYENSÚLLYAL RENDELKEZŐ FALSZERKEZETEK

 

kenderbeton a természetes alapanyagok, a kenderrost és a mész kombinációjával jött létre, amely az egyik legjobb ökológiai egyensúlyt nyújtó építőanyaggá vált. Ez az innovatív anyag magas szigetelési értékeket, kiváló páradiffúziót és penészállóságot kínál, miközben könnyen feldolgozható és környezetbarát. A kenderbeton falak és szerkezetek ideálisak modern, fenntartható építési megoldásokhoz, legyen szó belső szigetelésről, külső falakról vagy művészi alkalmazásokról. A kenderbeton egy olyan építőanyag, amely a múlt tapasztalatait és a jövő igényeit ötvözi.

 

Ősi építőanyagok: kender és mész

 

A kenderbeton két olyan alapanyagból álló építőanyag, amely évszázadok óta szolgálja az embereket, nemcsak az építőiparban és a textilgyártásban. A mész és a mésszel teljesen körülvett és szilárdan összeragasztott kenderrostok keveréke különböző építési módszereket tesz lehetővé.

A kenderbeton építőanyagokban a kötőanyag általában NHL 5. Ha a száradási körülmények megfelelőek, alternatívaként az NHL 3,5 is használható.

Kederbeton blokkok

A második építési módszer az előregyártott kenderbeton blokkok használata. Ezeket a téglához hasonló építőelemeket a helyszínen rakják le vékonyrétegű ágyazóhabarccsal.

 A megfelelő habarcs kiválasztása fontos, mivel a téglák használatakor a fal illesztésének vékonynak és stabilnak kell lennie. Vékonynak kell lennie, hogy ne képezzen hőhidat, és stabilnak kell lennie, mivel befolyásolja az egész fal teherbírását. Az Isohemp vékony rétegű ágyazású habarcs alternatívájaként Conluto vályogragasztó és erősítő habarcs is használható.

Az isohemp kenderbeton blokk ideális építőanyag belső szigeteléshez vagy teljes külső fal építéséhez. A kenderbeton elemeket kívülről közvetlenül mészvakolattal lehet bevonni. Az utolsó réteg a Beeck kiváló minőségű szilikátfestéke, hogy a homlokzat tartós és jól védett legyen.

Az épület belsejében a falakat meszes vakolattal vagy vályog vakolattal lehet vakolni. Ez nagyon robusztus és tartós falakat eredményez.

Harmadik változata a kenderbetonnal történő munkának az, hogy lazán, a vakolathoz hasonlóan, vakológép segítségével szórja fel. Mivel a kenderbeton sokkal durvább anyag, mint a közönséges vakolat, a gép technológiájának robusztusnak és kifejezetten erre az alkalmazási területre tervezettnek kell lennie. 

 

A kenderbeton alkalmazása

 

A legrégebbi és legelterjedtebb építési módszer szerint a kenderbeton keveréket a betonépítéshez hasonlóan zsaluzatba töltik, és a masszát tömörítik.

Miután a zsaluzat megszáradt vagy az építés után azonnal eltávolítják, teljesen homogén fal jön létre. Természetesen ezzel az eljárással nemcsak sima falakat, hanem mindenféle építési formát lehet készíteni. Az ilyen kenderbetonból készült falak magas szigetelési értékkel és jó stabilitással is rendelkeznek.

Teherhordásra azonban nem használhatók, mivel a kenderbetonból készült falak fizikailag nem alkalmasak teherhordásra. Mivel a zsaluzatot általában fakeret köré építik, a terhet a fakeret hordja. A kenderbetonból készült fal szigetelő elemként és egyúttal vakolat fogadó felületeként is szolgál. A zsaluzat megépítése előtt lehetőség van a csövek és vezetékek elhelyezésére, hogy azok később eltűnjenek a kenderbetonban. Az összes szükséges szerelvény ekkor már be van építve a szigetelő rétegbe. A kenderbeton falak vastagsága általában 25 cm körül van, de a falvastagság az elérendő szigetelési értéktől függ.

A kenderbeton öko-egyensúlya

A két ideális nyersanyag kombinációjának köszönhetően a kenderbeton számos építési technológiai előnnyel és nagyon jó ökológiai mérleggel is rendelkezik:

A kender rengeteg szén-dioxidot "takarít meg", mivel a növény gyors növekedése során hatalmas mennyiségű CO2-t nyel el. A kender termesztése teljesen mentes a káros anyagoktól (pl. növényvédő szerektől).

Építőanyagként a kender nagyfokú stabilitást biztosít, és pozitív hatással van a helyiség klímájára: a páradiffúziót lehetővé tevő jellegének köszönhetően képes a helyiség levegőjéből nedvességet felvenni és újra leadni. A kenderbeton másik előnye a mész magas szintű lúgossága. A mikroorganizmusok, a moha, a penész vagy más gombakultúrák nem szívesen telepednek meg lúgos felületeken. Kender csekély mértékű hozzáadásával magas szigetelési értéket érhetünk el, ami a magas lúgosság mellett a penész ellen is védelmet nyújt.

A kenderbeton ma

A kenderbeton egy olyan építőanyag, amely jelenleg reneszánszát éli. Könnyű feldolgozhatóságát és nagyfokú hatékonyságát nemcsak a nagy hőszigetelő képességű falak építésénél bizonyítja, hanem művészeti és építészeti területeken is bizonyított: ha az építőanyag lágy állapotban van, épületek vagy szobrok teljesen szabadon befedhetőek és az így nyert forma könnyedén kiönthető. Az apró házak építésénél a kenderbetonból készült falak és tetők egyre népszerűbbek, nemcsak az építőanyag alacsony súlyával párosuló magas hőszigetelő értéke miatt, hanem azért is, mert a szigetelési, a vakolat fogadófelülete és a fal egy homogén anyagból és egyetlen munkafázisban készíthető el.