Színhatások

Színhatások

Harmónia a terekben. A színek nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem jelentős hatással vannak közérzetünkre és a terek hangulatára. A színek kiválasztásakor érdemes figyelembe venni azok pszichológiai hatását, például a komplementer színek kontrasztját vagy a természetes fehér árnyalatok nyugalmát. A természetes alapú festékek nem mérgezők, támogatják a jó beltéri klímát, és fenntartható választást jelentenek. A színek megfelelő alkalmazása, akár próbafestéssel, hozzájárulhat a harmonikus lakókörnyezet megteremtéséhez.

SZÍNHATÁSOK

KOMPLEMENTER ÉS SZOMSZÉDOS SZÍNEK

 

Harmónia a terekben. A színek nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem jelentős hatással vannak közérzetünkre és a terek hangulatára. A színek kiválasztásakor érdemes figyelembe venni azok pszichológiai hatását, például a komplementer színek kontrasztját vagy a természetes fehér árnyalatok nyugalmát. A természetes alapú festékek nem mérgezők, támogatják a jó beltéri klímát, és fenntartható választást jelentenek. A színek megfelelő alkalmazása, akár próbafestéssel, hozzájárulhat a harmonikus lakókörnyezet megteremtéséhez.

 

Melyik a megfelelő szín?

 

Minden színnek megvan a maga hatása, kisugárzása és mondanivalója - és így az Önhöz való nagyon sajátos viszonya is. Tehát melyik szín melyik szobát, melyik falat díszítse? Ezt alaposan mérlegelni kell, hiszen a színek jelentős hatással vannak a közérzetünkre.

 

A színélmények függnek az életkortól, a nemtől, a személyiség karakterétől és a hangulattól, valamint maguktól az élményektől is. Az alapelvek azonban felismerhetők és tapasztalatokkal és tudományos vizsgálatokkal bizonyíthatóak.

 

Például a komplementer színek nemcsak megjelenésükben kontrasztosak, az emberekre gyakorolt hatásuk is kontrasztokban gazdag.

Sárga - lila = könnyű - nehéz
Narancs - kék = meleg - hideg
Piros - zöld = stimuláló - nyugtató
Lila - sárga - zöld = komoly - vidám

A fehér nem mindig fehér

A színek a fényhullámok visszaverődései olyan tárgyakon, amelyek különböző színeket nyelnek el, és csak az adott hullámhosszon (frekvencián) verik vissza a fényt. Ez az elv könnyen megérthető a fehér esetében, ami olyan, mint a fény: tiszta és nyitott.

 

A mesterséges fehér viszont, mivel a hagyományos színekben túlsúlyban van, vakíthat, kellemetlennek és hidegnek tűnhet. Ez a fehér összetételének köszönhető. A monokróm, egyszínű, mesterséges fehér tónusok csak egy nagyon szűk frekvencián rezegnek a színválaszték hiánya miatt.

 

A természetes színek színspektruma nagyobb, és a visszaverődés ezért változatosabb. A fehér természetes színek nem tűnnek hidegnek és kápráztatónak.

 

A színpszichológia mellett az egyes építőanyagok mindenkori tulajdonságai is befolyásolják a végeredményt. A vályogfestékek lágy és biztonságos érzést közvetítenek, míg a mészfesték világosabb, közvetlenebb és szilárdabb hatást kelt. A szilikátfesték akár keménynek és távolságtartónak is tűnhet, ami szintén megfelel fizikai természetének: ez a legstabilabb a természetes színek közül.

 

 

Tanácsok a lakótér színeinek kiválasztásához

 

Különböző tényezők befolyásolják a lakótér színtervezését. Először is ott van Ön. Figyelje meg magát, gondolkodjon el: mely árnyalatokban érzi magát jobban vagy kevésbé jól? Inkább a visszafogott vagy a harsány színeket kedveli? Földies, vidám, hűvös, rikító, tényszerű? Minden színnek pozitív kapcsolatban kell állnia azzal, akit körülvesz.

 

Ezután: a szoba. Amennyire egyéni az esztétikai érzékelése, annyira egyedi minden szoba a terület, a magasság, az arányok, az alakok, a fényerő, a tájolás, a fénybeesés és az ablakból nyíló kilátás szempontjából is.

 

A kellemes lakókörnyezet megteremtése érdekében van néhány ökölszabály:

 

A kis helyiségeket nem szabad túl sötétre festeni, hogy ne keltsenek szűkös érzést, az intenzív színeket pedig csak rövid tartózkodásra használt szobákban érdemes alkalmazni, mivel gyorsan izgatottságot okoznak. A lakóterekben viszont nyugalmat kell teremteniük a színeknek, és hozzá kell járulniuk a pihenéshez.

 

A durva színkontrasztok gyakran érdekesnek tűnnek, de hosszú távon káoszt és nyugtalanságot is teremthetnek. A dekorációk és díszek akkor harmonizálnak a szoba összképével, ha hasonló színekben (szomszédos színekben) vannak tartva, de a kiegészítő színekkel történő dekoráció használata csak olyan tárgyak esetében ajánlott, amelyek roncsolásmentesen is eltávolíthatók.

 

Ha az épület változékony és gazdag formavilágú, a különböző színek használata okozhat nyugtalanságot. Azonban az egyenes vonalú, világos formájú és differenciálatlan épületeket változatos festéssel feldobhatóak.

 

A meleg színek, mint például a sárga vagy a narancs, előnyben részesülnek a hideg színekkel (zöld, kék) szemben. Ezek megnyugtatóbb hangulatot teremtenek.
A választást otthon színkártyákkal és próbafestéssel lehet egyszerűsíteni, ahol a próbafestésre használt területek optimálisak, mivel a helyiséget, a hátteret és a fényviszonyokat is bevonják a színek kiválasztásába.

 

Megjegyzés: a képernyőn és a nyomtatott színkártyákon megjelenő színek néha jelentősen eltérhetnek az eredeti színtől.

 

Miért használjunk természetes színeket?

A hagyományos színekkel szemben a természetes színeknek számos előnye van:

- Alacsony elsődleges energiafogyasztás az előállítás során
- Többnyire regionális előállítás, regionális nyersanyagokból (nem használ nyersolajat).
- A vályog- vagy mészvakolat szobaklíma-hatását megtartja és támogatja: légáteresztő, részben légtisztító, részben szennyezőanyag-megkötő hatású.
- Nincs elektrosztatikus feltöltődés (a hagyományos festékek olyan műanyag részeket tartalmaznak, amelyek a levegőből származó porszemcsékkel való érintkezés hatására stimulálódnak és elektrosztatikusan feltöltődnek - mint egy léggömb, amelyet a hajához dörzsöl).
- Általában könnyebben javítható
- Nincsenek mérgező összetevők
- Kellemesebb illat
- Harmonikus és élénk színhatás
- Stimuláló textúra
- Komposzton keresztül történő ártalmatlanítás lehetséges (a hagyományos festékek többnyire veszélyes hulladékok, és a hagyományos festékkel festett építőanyagok is veszélyes hulladékok).