Mészből

Ahogy a csigaház sem hiába van mészből, úgy az ember sem talált esztétikusabb külső és belső bevonatot a házának.
Mindenes az építőanyagok között. Páraáteresztő, penészálló  és épületbiológia szempontból ajánlott!

Mit vegyünk figyelembe meszes anyagok kiválasztásánál?
- A megfelelő anyagot a megfelelő helyre! Kültér, beltér, aljzat, lábazat stb.
- Helyszinen kevert meszes anyagot (helyi bányahomok hozzáadásával) vagy kész zsákos anyagot szeretnénk használni
- A cementalapú vakolatban alig történik nedvességfelvétel és nem szabályozza a helyiség klímáját sem
- Tegyünk különbséget oltott mész, égetett mész, légmész, trasszmész, római cement és természetes hidraulikus mész között
- Mivel az oltott mészből készült vakolat viszonylag lágy, nem ajánlott homlokzati vakolatként használni
- Ellenőrizzük a termék páradiffúziós ellenállását, µ értékét, válasszunk megfelelőt a falazatunkhoz
- Kerüljük a diszperzit alapú festékeket. Keressünk olyan gyártót aki leírja a termékösszetételt vagy dolgozzunk alapanyagokból :-)

A vályoghoz hasonlóan a mész is ökológiai építőanyag, számos lehetséges alkalmazással. Tisztán ásványi, páraáteresztő és időjárásálló is, ezért nemcsak belső terekbe, hanem homlokzati felületekre is alkalmas. Lúgosságának köszönhetően nedves helyiségekben, például fürdőszobákban és konyhákban is gond nélkül használható, mivel a penész, moha vagy alga nem telepedik meg lúgos felületeken. Még azok a rovarkártevők is, amelyeknek nincs helyük a házban (de szeretnek kint élni), elkerülik a meszes környezetet.
A mész mindenütt megtalálható a természetben. A kőzet keménysége és színe változhat és ezután a meszes anyagok széles skálájának kiindulási anyaga. A nyersanyag keménységétől függően alkalmas vakolatok vagy habarcsok további feldolgozására. A különböző keménységű mész alapanyagok optimalizálva vannak a saját alkalmazási területükhöz. De a mészvakolatok sokmindenben különbözhetnek egymástól: A mész csupán a kötőanyag, amelyet homokkal vagy más adalékokkal kevernek. Ily módon durva vakolatok (durva szemcsés homokkal keverve, vakolathoz szintezéshez és tömegfelhordáshoz), finom vakolatok (finom homokkal keverve, simító vakolatként) és könnyű vakolatok (könnyű adalékanyag, például expandált üveg vagy növényi rostok hozzáadásával, szigetelés céljából) állíthatók elő.

Erős diffúziós tulajdonságai miatt alkalmas felújításokhoz, szárítóvakolatként eltávolítja a sókat és a vizet a nedves falazatból. A mészvakolat kézzel vagy vakológéppel is felvihető és mészálló pigmentekkel színezhető. Az agyaghoz képest azonban a mészvakolatoknak egyértelmű hátránya van: előállításuk viszonylag összetett. A bányászat után a meszet először meg kell égetni és őrölni, az építőanyag típusától függően oltani, pihentetni stb. Csak ezután lehet a használatra kész vakolatot vagy habarcsot vízzel, homokkal vagy más adalékokkal összekeverni. Cserébe kapunk egy időttálló, kültéri, végtelen felhasználási területre alkalmas kötőanyagot, mely évezredeken át bizonyított.