Itt a házid
VÁLYOGVAKOLAT FOGADÓFELÜLETEI
FÁN, TÉGLÁN, GIPSZEN ÉS KORÁBBAN VAKOLT FELÜLETEKEN
VÁLYOGVAKOLAT FAVÁZON
A fát soha nem lehet közvetlenül vakolni, mindig szükség van egy vakolathordozó felületre. Ez csúszásmentes felületet képez, amelyre a vályog megfelelő módon tapad. A vályog és a fa közvetlen érintkezése semmiképpen sem káros, mivel a vályog nedvességszabályozó tulajdonsága itt is érvényesül: a fa tökéletesen védett, mert a vályog tartósan elvonja belőle a nedvességet, és így szárazon tartja.
A vázszerkezet minden elemét el kell látni a szükséges hordozó felülettel. Régebben a vázszerkezet elemeit vakolás előtt hosszú szálú szalmával fedték be. A jobb és bal oldali rekeszekbe dolgozták be, és úgy kötötték össze őket, hogy a gerendán keresztben átvezették a szálakat, és középen egy vagy két hasított mogyorórúddal rögzítették. Manapság már nem így dolgoznak, mert a szalma morzsolódhat és törékennyé válhat. Ennek következtében ezek a felületek nem elég stabilak. A faváz elemeinek vakolása előtt ma már gyakrabban nádszövetet tűzdelnek fel vakolathordozóként.
Más típusú fafelületeken is használható a nádszövet vakolathordozóként. A fa vakolásához használt egyéb vakolathordozó lehet expandált fém, rabitz háló, vakolaterősítő fémháló vagy jutaháló, az utóbbi két esetben a megfelelő ragasztó alapréteg alkalmazásával. A fára felhordott alapvakolat nem ad megfelelő vakolathordozó felületet. A nádszövet vagy más durva vakolathordozók rögzítése sűrített levegős tűzőgéppel és megfelelő kapcsokkal gyors és hatékony.
A nádat bennmaradó zsaluzatként is használják a könnyű agyagból készült belső szigetelés építéséhez. A könnyű agyag optimális és ésszerű belső szigetelést jelent a fafödémes házak esetében.
VÁLYOGVAKOLAT TÉGLAFALON
A vályogvakolat téglafalra történő felhordása nem okoz problémát. Egy fontos szabály itt már teljesül, nevezetesen, hogy a felület egyenes és érdes legyen. Minél durvább a hordozófelület, annál szilárdabban tud rajta megtapadni a vályog. Ez a vályogvakolatoknál különösen fontos, mert ezek nem kémiai kötéssel, hanem tisztán mechanikusan tapadnak a hordozófelülethez. A különböző téglák azonban különbözőképpen alkalmasak a vályogvakolat hordozójaként. Az agyagtéglák, a klinkertéglák, a tűzálló téglák vagy az üreges téglák nem igényelnek további előkészítést vagy hordozófelületet a vályogvakolat számára. Itt közvetlenül vályogot alkalmaznak alapvakolatként is.
A kisméretű, habarcsba rakott mészhomok téglák ugyanilyen problémamentesek. A ragasztott vagy nagyon nagyméretű mészhomok téglákra vakolás előtt alapozó felületet kell alkalmazni. Ez lehet egy előzetesen felhordott habarcsréteg vagy egy mészalapú ragasztóvakolat.
A régi épületek vegyes falazata esetében fontos felmérni, hogy mennyire nedvszívó és mennyire érdes a fogadó felület. A legtöbb esetben lehetőség van közvetlenül felhordani a vályog alapozó réteget. Nem homogén aljzatoknál azonban erősen javasoljuk valamilyen vakolathordozó (pl. nádszövet) használatát. Ha a régi fal nagyon lyukacsos, akkor a mélyedéseit először kitöltjük, hogy aztán a vakolathordozó anyag egy műveletben sík vakolatba ágyazható legyen.
A falazat készülhet földtéglából is. A földtéglák csodálatosan működnek, és kiváló vakolatalapot képeznek.
VÁLYOGVAKOLAT GIPSZRE ÉS RÉGI VAKOLATRA
Az átalakítás vagy felújítás során gyakran találkozunk különböző kiegyenlítéshez használt anyagokkal vagy régi vakolattal. A durva és nedvszívó korábbi vakolatot, például a mészvakolatot lehet vályoggal vakolni; itt elegendő a régi felület megnedvesítése. A homokos mészvakolat megerősíthető biofixálóval vagy kazeinnel. Ezek az építőanyagok hatásmódjukban különböznek: a kazein felületeti szilárdságot ad, a bio-fixáló pedig egy természetes összetevőkből álló klasszikus mélyalapozó.
A gipszes felületek mindig problémásak a vályog- vagy meszes vakolat számára. A gipsz szerves anyag. Bár sok nedvességet vesz fel, azt nehezen adja vissza. Többszörösére duzzad, és tökéletes táptalaj a penészgombák szaporodásához. Az első ajánlás ezért mindig a régi vakolat eltávolítása és új vakolat felhordása. Mivel ez nem mindig lehetséges, a gipszet alapozóval kell előkezelni, hogy a későbbi agyagvakolat számára új vakolathordozó felületet hozzon létre. Az alapozó egyrészt nagymértékben elzárja a gipszet a nedvességtől, másrészt a felület elég érdessé válik ahhoz, hogy a vályogvakolat meg tudjon tapadni rajta.
Minden gyártó termék kínálatában szerepel egy olyan alapozó is, amely harmonizál a többi termékkel, és ezért azokkal együtt kell használni. Felhívjuk azonban a figyelmet arra, hogy nem minden alapozó diszperziómentes, és hogy az alapozó használata csökkenti a fal nedvszívó- és diffúziós képességét. A Hessler Kalkwerke szemcsés alapozója nem tartalmaz diszperziót, kedvező árú és nagyon jól alkalmazható ezekhez a vakolathordozó felületekhez.
A TAPÉTÁT ÉS A RÉGI, MESZES VAGY HÁMLÓ FESTÉKET AZ ALAPOZÓ HASZNÁLATA ELLENÉRE MINDIG EL KELL TÁVOLÍTANI.
Az új épületekben gyakran használt gipszkartonlapok olcsók és gyorsan beépíthetők, de ezek is rendelkeznek a gipsz nem optimális tulajdonságaival. Esetükben is alapozót kell használni, ha egy vályog- vagy mészvakolatot akrunk felvinni az alapra.
A természetes mész vakolat jól alkalmazható különösen a nem egységes szerkezetű régi vakolatokhoz. A fogazott simítóval felhordott mész alapvakolatok a legstabilabb vakolathordozó felületet képezik egy stabil vakolat felépítéséhez.
VÁLYOGROSTLAP, MINT A VÁLYOGVAKOLAT VAKOLATHORDOZÓ FELÜLETE
A vályogrostlap egyszerű és gyors feldolgozása, valamint a ráhordott vakolat rövid száradási ideje lehetővé teszi a gyors és célzott munkát, és megkönnyíti az építési projekt befejezését. A táblákat könnyen méretre lehet vágni a megfelelő szerszámmal, például körfűrésszel, vágókoronggal. A vályogrostlap felhelyezése után már csak egy finomszemcsés vakolat és a festés, vagy egy nemesvakolat felhordására van szükség.
Az egészséges otthon megvalósításhoz használt fontos építési anyag a száraz építési mód használatát lehetővé tevő könnyű vályogrostlap, amelyet ferde mennyezetek vagy mennyezeti felületek borítására használnak. Az család másik építőeleme a nehéz szalmapanel, amellyel a favázas épületek esetében egyszerű módon nagy tömeget lehet az épületbe vinni. A fal hőszabályozó képessége, legyen szó melegről, hidegről vagy nedvességről, fontos szempont az egészséges otthon számára. Itt azt kell mérlegelni, hogy a komplex előregyártás költsége megtérül-e a gyors összeszerelésnek köszönhetően.
A tökéletes, többfunkciós építőanyag természetesen a beépített falfűtéssel ellátott vályogrostlap. Ez egyesíti az infravörös sugárzó hő révén a vályog szerkezeti és klímatikus előnyeit valamint a száraz építési technológia gyorsaságát.
A szerkezeti elemek és a vályogrostlap között kialakuló rekeszek szigetelése kenderből vagy gyapjúból készül: ez egy holisztikus, egészséges falszerkezetet ad.
A vályog beltéri klímatikus előnyei csak akkor érvényesülnek, ha a teljes falszerkezet környezetbarát építőanyagokból készül. A Kitöltő szigetelés, legyen az kenderből vagy gyapjúból, tökéletesen harmonizál minden más ökológiai építőanyaggal, különösen a vályoggal.
***
SZALMAPANEL
KIVÁLÓ VAKOLATHORDOZÓ FELÜLET A VÁLYOGVAKOLAT SZÁMÁRA
A MODERN ÉS FENNTARTHATÓ ÉPÍTÉS ILYEN EGYSZERŰ
Szalmapanel
A szalmapanelek préselt szalmából és kötőanyagból készült környezetbarát építőanyagok. A Conluto szalmapanelek könnyen beépíthetők és abszolút megfelelnek a bölcsőtől bölcsőig (Cradle to Cradle - C2C) szabvány előírásinak.
KÖNNYŰ VELE DOLGOZNI
A szalmapanel könnyen kezelhető, és szabványos szerszámokkal, például körfűrésszel vagy fűrésszel méretre vágható. Csavarokkal vagy dübelekkel könnyen rögzíthetők a kívánt helyre. Környezetbarát és fenntartható alternatívát kínálnak a hagyományos építőanyagokkal szemben.
A táblát egy kézzel könnyen tarthatjuk, a másik kézzel pedig csavarozhatjuk.
Egy 22 mm vastag szalmapanel mindössze 3,8 kg súlyú.
A SZALMA, MINT ÉPÍTŐANYAG
Egyszerű, biztonságos, kellemes
A Conluto szalmapanelekkel való építkezés biztonságos, a panelek méretstabilak, formatartóak, könnyen megmunkálhatók és rendkívül kellemes velük dolgozni. A kezelés könnyed és kíméli az ember hátát. A szalmabálára kerülő valamennyi vakolatfajtát a Conluto rendszerként ajánlja, és azok tökéletesen működnek!
Búcsút mondhat a gipszkartonnak!
A szalma illata összehasonlíthatatlanul kellemes. Már az építkezés során egy jó életérzés alakul ki - nem hasonlítható össze a gipszkartonnal és fehér gipszporral való munkával!
Az összetevők csak szalma és kötőanyagként mészfehérje (~3%)
A SZALMAPANEL
KÖNNYEBB, MINT A HAGYOMÁNYOS GIPSZKARTON
KÖNNYŰ VELE DOLGOZNI
ALACSONY ENERGIAIGÉNYŰ GYÁRTÁS
CO2-TÁROLÁS
KOMPOSZTÁLHATÓ
ERŐFORRÁS-KÍMÉLŐ
HASZNÁLHATOD AZ OTTHONOD ÉPÍTÉSE SORÁN
FALKÉNT
BURKOLATKÉNT
MENYZETKÉNT
ELŐTÉTFALKÉNT
HANGSZIGETELÉSKÉNT
VÁLYOGVAKOLAT ALKALMAZÁSÁVAL ELÉRHETŐEK
MODERN ÉS GYÖNYÖRŰ TEREK
A NEDVESSÉG SZABÁLYOZÁSA
A BELSŐ HŐMÉRSÉKLET MEGŐRZÉSE
NYÁRI HŐSÉG ELLENI VÉDELEM
100%-BAN ÚJRAHASZNOSÍTHATÓ (C2C SZABVÁNYNAK MEGFELELÉS)
SZALMAPANEL BELSŐ MUNKÁKHOZ
A 22 mm-es lapokat vakolathordozóként vagy a teljes felületet alátámasztó aljzatra vagy 31,25 cm-es osztással rendelkező rácsos alépítményre csavarozzák.
A 30 mm-es panel vgy a teljes felületet alátámasztó aljzatra vagy 62,5 cm-es osztással rendelkező rácsos alépítményre csavarozzák.
Mindkét panel falra és mennyezetre is felszerelhető.
A vakolat rétegei: ragasztó vályog és erősítőhabarcs szövettel és finom vakolat (finom vakolat, glett, festék...).
Egyéb lehetőségként fal- és mennyezetalapozó, majd alapvakolat akár 15 mm-ig szövet és finom vakolat ráhelyezéssel.
SZALMA ÉS VÁLYOG
Lenyűgöző felületek - egyedi és eredeti. Egészséges és kényelmes terek.
***
VÁLYOGVAKOLAT HASZNÁLATA
A VÁLYOG ELŐNYEI, KÉZI ÉS GÉPI TECHNOLÓGIA
MIÉRT ÉPÍTSÜNK VÁLYOGGAL?
Az emberek évezredek óta használják a vályogot építőanyagként. Ökológiai építőanyagként a mai napig kényelmes élettereket teremt.
Egyre inkább magától értetődővé válik, hogy az otthoni környezetet is természetes anyagokból építjük. Ez fontos a jó közérzet szempontjából, hiszen az emberek egyre többet tartózkodnak zárt térben. Az épített környezet egyre nagyobb hatással van az emberekre. A vályog számos pozitív tulajdonságával olyan klímát teremt otthonainkban, amelyben jól érezzük magunkat.
A VÁLYOG ELŐNYEI
A vályogvakolat aktívan szabályozza a helyiség klímáját
A vályog képes a nedvességet a beltéri levegőből felvenni és újra leadni, ezzel aktívan szabályozza a levegő páratartalmát.
Az agyag megköti a levegőben található káros anyagokat és a szagokat
A nedvességgel együtt az agyag a szagokat és a szennyezőanyagokat is megköti. Lebontja és tartósan megkötve tartja azokat. Egy gramm vályog felülete körülbelül 800 m².
A vályog tartósítja a fát
A vályog egyensúlyi nedvességtartalma olyan alacsony, hogy mindig eltávolítja a nedvességet a fából. Tökéletes védelmet nyújt a fának a kártevők vagy a gombák ellen.
A vályogvakolat előállításának energiaigénye közel nulla
A földnedves vályog előállítása nagyon egyszerű és csak kevés energiát igényel, a földalapú építőanyagok szürke energiája (primer energiája) alacsony. A szállításhoz szükséges energia a gyakori előfordulás miatt többnyire megtakarítható.
A vályog természetes alapanyag
A vályog nem igényel semmilyen kémiai adalékanyagot, ezért ideális az allergiások és az MCS-ben (multiple chemical sensitivity - többszörös kémiai érzékenység) szenvedők számára.
A vályog újra és újra felhasználható
Az alacsony elsődleges energiafogyasztás tovább javítható a többszöri felhasználással. A vályogban nincsenek kémiai kötések, vízzel keverve újra építőanyaggá válik.
A vályoggal öröm dolgozni és együtt élni
A vályoggal történő munka serkentő és inspiráló az elme számára, a vályoggal vakolt szobákban pedig megnyugtató és pihentető élni.
A vályog korlátlan ideig tárolható
Az agyag több ezer éves, és a természetben már évezredek óta megtalálható. A vályog évszázadokig tárolható anélkül, hogy megromlana.
A vályog nagyszerű hőátadó képességgel rendelkezik
A vályog a falfűtéssel kombinálva rendkívül hatékonyan adja át a hőt. A mésszel összehasonlítva ugyanakkora a hőmennyiség átadásához csak fele mennyiségű fűtőcső beépítésére van szükség.
VÁLYOGVAKOLAT KIVITELEZÉSE KÉZZEL
A vályoggal való munka viszonylag könnyen elsajátítható. Szerencsére minden vályogfal vagy mennyezet vakolását alapvakolat készítésével kezdjük. Ennek a vakolatrétegnek a felhordása ideális a gyakorláshoz és a vályoggal történő munkával kapcsolatos első tapasztalatok megszerzéséhez.
A régi vályogházakban a megmunkálandó vályogfalak és mennyezetek általában annyira egyenetlenek, hogy az első teendőnk az, hogy a fogadófelület durva egyenetlenségeit és lyukait vályog alapvakolattal vagy univerzális vályogvakolattal kitöltjük. Ezután a klasszikus vályog alapvakolattal homogén réteget hozunk létre a falon. Ez mind kézzel, mind vakológépekkel feldolgozható vagy felhordható. A kézi felhordáshoz, de az ezt követő simító és tömörítő munkákhoz is hasznosak a jó acélból készült szerszámok.
HÁROMRÉTEGŰ VÁLYOGVAKOLAT
A jó vályogvakolat mindig három rétegből áll
Az első réteg a töltő- vagy alapvakolat. Ezt stabil és egyébként megfelelő fogadófelületre kell felvinni. Ki kell egyenlítenie az egyenetlenségeket, ezzel érjük el a szükséges rétegvastagságot.
A legtöbb esetben a második rétegbe egy szövetréteget ágyaznak. Ezek az erősítőszövetek vagy jutából, vagy műanyagból, vagy üvegszálból készülnek. A vegyes téglából készült falazatokon, nádazott vakolathordozókon, favázas falakon, szalmabálákon és paneles anyagokon, például puha faanyagú farostlemezeken vagy náddal ellátott OSB-lemezeken feltétlenül szükség van a szövetre. A nem műanyaggal erősített jutaszövet a szintetikusan előállított termékek ökológiai alternatívája, de egy kicsit több tapasztalatot igényel.
Az első két réteghez általában alapvakolatot használnak. Paneles fogadófelület vakolásakor az első alapvakolat réteg elhagyható. Erre közvetlenül felvihető egy szövetréteg vályogba történő ágyazással és erősítőhabarccsal.
VÁLYOGVAKOLAT BEFEJEZŐ MUNKÁLATAI
A vályog alapvakolat megszáradása után kerülhet fel a fedővakolat
Személyes ízléstől és preferenciáktól függően ez lehet vályog finomvakolat, vályog fedővakolat vagy vályog színezett vakolat. Az utolsó vakolat réteget simára kell dörzsölni, ez tömöríti a szerkezetet és a vakolat erősebbé válik. Egy megfelelően kivitelezett munka után nincs csiszolás.
Ha a fedővakolatot szivaccsal dolgozzák el, két különböző szivacsdeszka használata ajánlott. Az első napon egy nagyon finom szivacsdeszkával dolgozunk, majd száradás után másnap egy durva szivacsdeszkával ismét végigmegyünk a felületen, és lemossuk a felületen fekvő homokot. A felület alatti réteg kissé sűrűsödik és stabillá válik.
Az utolsó vakolatréteget most már lehet festeni vagy finoman kidolgozni. Az egyik lehetőség a felületkezelés vályog faltömítővel. Ezek a finomszemcsés földalapú építőanyagok csiszolhatók, kis gyakorlással Q4 minőségű felületeket (teljesen sima és egyenletes felület) érhetünk el.
VÁLYOGVAKOLAT KIVITELEZÉSE GÉPPEL
A megmunkálandó terület bizonyos méretétől kezdve érdemes vakológépet használni.
A piacon mindenféle vakológép kapható, bár természetesen nem minden vakológép alkalmas minden célra. Általánosságban azonban ma már bármilyen vályogot lehet géppel is felhordani, a durva alapvakolattól a finom fedő vakolatig. A gép használatának előnyei:
-Időmegtakarítás
-Energiatakarékosság
Az építkezés relatíve nagyobb "koszossága", a szomszédos területek lefedése miatt megnövekedett munkamennyiség és a nagyobb logisztikai ráfordítás nagyobb mennyiségű vályog felhordása esetén gyorsan megtérül. A nagy vakológépek mellett, amelyek funkcionalitásukban elmehetnek addig, hogy keverik, szállítják és felhordják a vályogot, természetesen léteznek szerényebb eszközök is, mint például a keverőgépek és keverők.
***
VÁLYOGVAKOLAT KÉSZÍTÉSE GÉPPEL
ÖSSZETÉTEL, KEVERÉS, VAKOLÁS
Keverők vályogvakolatokhoz
A vályogvakolatok alkotórészeinek megfelelő összekeverése különösen fontos. A vakolatkeverék erőteljes gyúrása biztosítja, hogy a keverékhez szükséges víz az agyagásványokba beépüljön. Ez hozza létre a vakolat tapadó hatását. A tapadó hatás ugyanilyen jól elérhető hosszú áztatással is, de ez az építkezésen gyakran nem kivitelezhető.
A vályogvakolat jó összekeveredésének biztosítására egykarú, vagy két ellenkező irányban forgó keverőkarral ellátott készülékek állnak rendelkezésre. Magától értetődik, hogy a két keverőspirállal ellátott keverő sokkal hatékonyabb munkát végez, mint egy egykaros keverő. A kétkarú keverő esetében a vályog a keverőspirálok között mozog. Az egy keverőspirállal rendelkező keverőkben a vályog önmaga körül forog. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő keverés lényegesen tovább tart.
Vakológépek vályogvakolathoz
A vályogvakolat keverésére szolgáló keverőgépek is úgy működnek, mint egy kétkarú keverő. Ezeket a vízszintes keverődobokat felülről töltik meg a nyersanyaggal, és a vakolat egy kivezetésen keresztül alulról távolítható el.
Vakológépek vályogvakolathoz
Kétféle vakológép létezik: vakológépek száraz, kész keverékekhez (csigás szivattyúk) és vakológépek földnedves vályogvakolatokhoz (habarcsszállítók). A földnedves keverék mellett a habarcsszállító gépek száraz keverékeket is képesek feldolgozni, és általában nagyon rugalmasan használhatók. A csigás szivattyúk ezzel szemben csak száraz vályogvakolatot vagy más kész keverékeket tudnak feldolgozni.
A habarcsszállító gép igazi luxus azoknak, akik rendszeresen sokat dolgoznak vályogvakolattal. A habarcsszállítók alkalmasak a földnedves agyaghoz és akár az építkezésen helyszínen készített keverékekhez is.
Különösen figyelemre méltó: az S5 a Putzmeistertől. Egy strapabíró és robusztus gép, amely már sokszor bizonyított a vályoggal történő építés során. Ez az S5 egyszerű adagolószivattyúként vagy opcionálisan 80 literes csatlakoztatott keverővel kombinálva kapható. A keverő nagyon gyorsan és hatékonyan keveri az agyagot, a keverőlapát tökéletesen illeszkedik a gép tartályához. Ezzel a géppel akár 160 liter kész vakolatkeverék is felhordható egyetlen műveletben. Ez a beépített tányérkeverővel ellátott S5 (S5EVTM) egyaránt használható alap-, fedő- és finomvakolatokhoz. A fokozatmentesen szabályozható motor lehetővé teszi az áramlási sebesség beállítását a körülményeknek és a mindenkori igényeknek megfelelően.
A gép minden alkatrésze nagyon robusztus és hosszú élettartamra tervezett. Például a gép csavarjai lényegesen hosszabb élettartamúak, mint más vakológépek csavarjai. Az esetlegesen szükséges pótalkatrészeket a hozzáértő műhelyeknek és a jó pótalkatrész-szolgáltatásnak köszönhetően gyorsan szállítják.
Kisebb méretű kézi vakológépek
A fent leírt S5 nagyon erős, de egyben nagyon nagy méretű is. Az ilyen teljesen automata gépek mellett léteznek kézzel működtethető, csomagtartóba való modellek is, például a PFT építőipari gépgyártótól.
Ezek a gépek nem kevernek vakolatot, hanem a már kész keveréket adagolják. A vályogépítő körökben nagyon elterjedt az N2V típusú gép. (Sajnos ezt a gépet már nem gyártják, de használt készülékként be lehet szerezni.) A PFT újabb gépei a "Swing" sorozatú készülékek. Ezek a praktikus készülékek közvetlenül, különösebb kiegészítő alkatrész nélkül is használhatók.
Léteznek kifejezetten vékonyrétegű vályogvakolatok készítéséhez való gépek is, amelyek kisebb előremenő áramlással és nagy légnyomással dolgoznak. A vályogvakolatokhoz való megfelelő gép kiválasztása a feldolgozandó építőanyagok (vagy építőanyagok fajtája), a szükséges szállítási távolság és a helyszíni műszaki követelmények függvénye (van-e 360 V-os csatlakozás vagy csak 220 V, van-e víz stb.).
Pneumatikus kézi vakológép
Vakológép kis mérteű felületek vakolására. A készre kevert agyagot a tölcsérbe töltik, és onnan sűrített levegővel a falra fújják. Ez a vakológép egyszerű és problémamentes segédeszköz olyan falfelületek vakolásánál, amelyek túl nagyok a tisztán kézi munkához.
A gép legfontosabb tartozéka a nagyteljesítményű, legalább 250 l/perc levegőt továbbítani képes kompresszor.
Felületkezelő gépek vályogvakolathoz
A vályogvakolat felületét dörzsölik, szivacsozzák vagy simítják. A nagy felületek esetében a gépi vakolás nagy könnyebbséget jelent. A felületkezelés sokkal gyorsabban elvégezhető egy vakolatmegmunkáló géppel, és még energiatakarékosabb is.
A különböző tartozékok lehetővé teszik az agyagvakolat simítását vagy szivacsozását, sőt a megfelelő tartozékkal még a karcolt vakolat előállítása is lehetséges.
***
VÁLYOGVAKOLAT FESTÉSE
TERMÉSZETES FESTÉKEK, ECSETELT VÁLYOGVAKOLAT, MÉSZ- ÉS SZILIKÁTFESTÉKEK
Természtes színű vályogfestékek
A vályogvakolat festése az egyik legszebb feladat az építőiparban: ez a tevékenység azonnali eredményt ad, és az elégedettség a végeredménnyel előre látható! Ez egy elmélyült alkotással járó folyamat, amelyben a helyiség megkapja a végső arcát.
Rengeteg munkával, sok kosszal és porral jár, mire egy fal végre készen áll a festésre. És sok gondolkodással járt a színárnyalat és a minőség kiválasztása: melyik szín az optimális a már felhordott rétegekhez? Hogyan hatnak a színek a helyiségre?
Természetesen a vályogvakolat nagyon jól harmonizál a vályogfestékekkel. Gyártóink széles színválasztékban gyártják őket, gyárilag készre keverve, standard árnyalatokban. Ha ez nem lenne elegendő választék az Ön számára, pigmentekkel minden színt személyre szabhat.
A Conluto vályogfestékei a minőség és a színválaszték tekintetében kiemelkednek a többi közül. Ezeket a színeket por alakban vásárolhatja meg, amelyet az igényeinek megfelelően, adagonként vízzel kell összekeverni.
A Kreidezeit, WEM, Claytec és Auro gyártók vályogfestékei is megtalálhatóak kínálatunkban. Mindegyik festék kicsit más összetételű és feldolgozású. A Claytec vályogfestékek például különösen gépi feldolgozásra alkalmasak.
ECSETELT VÁLYOGVAKOLAT
A "klasszikus" falfestékek mellett léteznek úgynevezett ecsetelt vályogvakolatok is. Vastagabb rétegben alkalmazzák őket, ami mélységet és háromdimenziós hatást kölcsönöz a felületnek, amit egyetlen réteggel sosem lehetne elérni. Az ilyen bevonat rendkívül tömítő és jól elfedi az egyenetlen alapokat.
A Conluto vályogfestékhez hozzáadva az ecsetelt vakolat adalékot, könnyedén elvégezhetjük a munkát mi magunk is. A Conluto vályogvakolat különböző színekben elérhető: 35 standard szín közül választhatunk, és ezeket egymással is keverhetjük. Az ecsetelt vakolatot pigmentekkel is személyre szabhatjuk egyedi igényeknek megfelelően.
A Clayfix vályogfesték gyártó is három különböző szemcseméretű vályogfestéket kínál, amelyek közül a durva-, és közepes szemcseméretű verziókat is felhasználhatjuk ecsetelt vakolatként. Az ecsetelt vályogvakolatok különböző szemcseméretei egyedi felületet eredményeznek, így további tervezési lehetőségeket kínálnak.
Mészfestékkel vályogvakolatot festeni? Csodálatos kombináció!
A mészfestékek különösen jól harmonizálnak a meszes aljzatokkal, de páradiffúziót lehetővé tevő tulajdonságuk miatt vályogvakolat festésére is alkalmasak. Alkalmanként érdemes a megfelelő alapozóval alapozó réteget felvinni.
A megfelelően kivitelezett mészfestékkel készült bevonatok nem dörzsölődnek le, ami egyébként tartós előítélet velük kapcsolatban. A szín csak akkor kopik le, ha nem megfelelően dolgozták fel, vagy rosszabb "barkácsáruházi minőségű" terméket használtak.
A mocsári mészfestékek jól fednek, minden ásványi aljzaton megtapadnak, és általában nagyon könnyű velük dolgozni. A Hessler mocsári mészfesték mindig kitűnik a minőségével.
Minden mészfesték színezhető gyors mész pigmentekkel.
Az ökológiai elveket megvalósító építkezés során szép felületeket lehet létrehozni szilikátfestékekkel is. A szilikátfesték alapjául szolgáló vakolat mindig szilíciumot tartalmaz (mész, vályog vagy mészcement vakolat). A szilikátfestékek nem akadályozzák a falon belüli diffúziós nedvességszállítást, mivel nem tartalmaznak filmképző anyagokat, ezért a diffúzió akadály nélkül végbemehet.
A beltérben vályogvakolaton történő használata különösen ajánlott allergiásoknak és a vegyi anyagokra érzékenyeknek. A szilikátfestékek nem bocsátanak ki tartósítószereket vagy oldószereket, és nem tartalmaznak lágyítószereket és gombaölő szereket.