Itt a házid
Falfestékek
Vályog, mész és szilikát festékek
Vályog- vagy mészfesték: mivel fessük az vályogvakolatot?
A vályogvakolat szerkezeti és klimatikus előnyeinek megőrzése érdekében a falszerkezetet nem mérgező, páraáteresztő bevonattal kell befejezni.
Mi vályog- és mészfestékeket ajánlunk. A Conluto, SIO és Kreidezeit gyártók termékei teljes bizalmat élveznek az ártalmatlan összetevőiknek köszönhetően, könnyen megmunkálhatók és csodálatosan harmonizálnak a vályogvakolattal (és saját építkezéseinken is sokszor bizonyítottak már).
Egyes természetes színek színválasztéka korlátozott. Bár minden természetes szín keverhető egymással, és így korlátlan színpaletta megvalósítását teszi lehetővé, a pontos színárnyalat későbbi reprodukálásához pontos dokumentációra van szükség.
A legnagyobb színválasztékkal a Beeck termékei rendelkeznek. 3 különböző színpaletta a belső falak vagy homlokzatok kialakításához.
Vályogfesték - nem is lehetne egyszerűbb
A vályogfestékkel nemcsak könnyű dolgozni, hanem kizárólag természetes alapanyagokból készül. A színek agyag és agyagásványok hozzáadásával jönnek létre; a kék tónusokhoz ultramarin kéket használnak. A természetes színek kellemesen nyugodt, harmonikus és egészséges légkört teremtenek szobáinkban, a vályogfesték matt felülete finom élénkséget kölcsönöz a helyiségnek a festés következtében, és a felület nem sárgul be.
A vályogfestéket festőhengerrel, mázolóecsettel vagy permetezéssel vigyük fel a száraz, tiszta, szilárd és kellően nedvszívó felületre. Általában két rétegben kell felvinni.
Mészfesték - a megfelelő keverék
Nedves helyiségekben csak mészalapú festékeket szabad használni. A mészfestékek tisztán ásványi eredetűek és a mésztartalom miatt lúgosak. A penész nem telepszik meg a lúgos alaprétegen. A mészfestékek mészvakolatra gond nélkül felhordhatók. A kazeinfestékek kötőanyagai szintén növényi alapúak, és hajlamosak lehetnek a penészesedésre, ha a nedvesség tartósan fennáll.
A mészfesték számos kész színben kapható, vagy egyéni ízlés szerint mészálló pigmentekkel színezhető. A hagyományos festékek gyakran egészségtelen, vagy legalábbis megkérdőjelezhető összetevőket tartalmaznak, és csökkenthetik az vályogvakolat nedvességszabályozó hatását. A Homevvork által forgalmazott természetes színezékek összetétele teljes mértékben átlátható és az egészségre és az épületbiológiára teljesen ártalmatlanok. Ártalmatlan összetevőik miatt a természetes festékek egészséges beltéri klímát biztosítanak. A mészfestéknek friss és tiszta szaga van.
Egyes természetes festékek színválasztéka korlátozott. Bár minden természetes festék keverhető egymással, és így korlátlan színpalettát tesz lehetővé, a pontos színárnyalat későbbi reprodukálásához pontos dokumentációra van szükség.
Szilikát festékek - természetes szilárdság
A szilikátfestékek a legszilárdabbak a természetes festékek közül, mind beltérben, mind kültérben alkalmazva. Ezekben a festékekben kötőanyagként kálium-szilikátot használnak. Ezek is vizesüveg- vagy Keim-színeknek is nevezik (a feltaláló Adolf Wilhelm Keim után).
A SIO gyártónk szilikátfestékei nem igényelik a tartósítószer vagy oldószer hozzáadását, ami többek között kényelmes, egészséges szobaklímát eredményez.
A szilikátfestékek rendkívül átlátszatlanok, teljesen páraáteresztőek, nem gyúlékonyak és hatékonyak a penészképződés ellen. Rendkívül időjárásállóak és hosszú élettartamúak, és gyakran használják őket vályog- vagy mészvakolat bevonataként (különösen a műemlékvédelemben). Szilikátfestékekkel nagyon élénk színek állíthatók elő.
***
Színes nemesvakolatok
Mész vagy vályog, finom vagy durva
Vályogvakolat: jó érzet, jó látvány. És egészséges benne élni.
Az utolsó vakolatrétegnek sokféle neve van, de gyakran nevezik burkoló vakolatnak, befejező vakolatnak vagy egyszerűen csak színes vakolatnak, és olyan tapintási és vizuális jellemzői vannak, mint a finom textúra és a különösen vonzó megjelenés.
A színes homokból és színes kötőanyagból, azaz agyagból álló vályog homlokzatvakolat vastagabb rétegében, stabilitásában és robusztusságában különbözik a festékrétegtől. Mivel a vakolat vastagabb rétegben kerül felhordásra, különböző kialakítási lehetőségek állnak rendelkezésre. A simítás nagyon sima és finom felületet hoz létre, míg a szivacsozással könnyű felületi struktúra jön létre, amely optikai mélységet teremt: a fény és az árnyék játszik a falakon, és így folyamatosan változó hatást kelt a helyiségben.
Meg kell jegyezni, hogy a dekoratív vakolatok a csekély rétegvastagságuk és a feldolgozás módja miatt mindig kissé árnyékosnak tűnnek. A festékréteggel ellentétben a vakolat háromdimenziós, és a színváltozások nem ritkák.
Meszes befejező vakolatok színes falak kialakításához
Léteznek mészalapú fedő vakolatok is, amelyek fehér márványhomokból és nagyon fehér mész kötőanyagból állnak. A mészbázisú vakolatokhoz hasonlóan a meszes befejező vakolatok is cementmentesek. A mészvakolat színkialakítása pigmentek hozzáadásával jön létre. A bekeverés előtt a pigmenteket vízzel keverik össze. A vakolatban való oldhatóság és keverhetőség így jelentősen javítható. Ezenkívül ez csökkenti a feldolgozás során a foltos vagy zavaros vakolat kialakulásának kockázatát. Por alakú összetevőkkel való munka esetén a bekeverés egyébként nem optimális.
Durva vagy finom? A meszes fedő vakolat a sima textúrájútól a finom textúrájúig kapható.
A meszes homlokzati vakolatok különböző szemcseméretekben kaphatók, amelyek szintén közvetlen hatással vannak a választékra (a finomabb homlokzati vakolat vékonyabb rétegben hordható fel, és így nagyobb területre teríthető). A homlokzatokhoz egy durva, nagyobb szemcséjű vakolat is alkalmas, a belső terekhez inkább egy finomabb vakolat használható. A kiváló minőségű mészvakolat pigmentekkel történő színezésének lehetősége mellett létezik olyan vakolat is, amely pigmenttel fehérre is színezhető. Ez a ragyogó fehér szükségtelenné teszi az utólagos bevonatot.
***
SZÍNHATÁSOK
Komplementer és szomszédos színek
Melyik a megfelelő szín?
Minden színnek megvan a maga hatása, kisugárzása és mondanivalója - és így az Önhöz való nagyon sajátos viszonya is. Tehát melyik szín melyik szobát, melyik falat díszítse? Ezt alaposan mérlegelni kell, hiszen a színek jelentős hatással vannak a közérzetünkre.
A színélmények függnek az életkortól, a nemtől, a személyiség karakterétől és a hangulattól, valamint maguktól az élményektől is. Az alapelvek azonban felismerhetők és tapasztalatokkal és tudományos vizsgálatokkal bizonyíthatóak.
Például a komplementer színek nemcsak megjelenésükben kontrasztosak, az emberekre gyakorolt hatásuk is kontrasztokban gazdag.
Sárga - lila = könnyű - nehéz
Narancs - kék = meleg - hideg
Piros - zöld = stimuláló - nyugtató
Lila - sárga - zöld = komoly - vidám
A fehér nem mindig fehér
A színek a fényhullámok visszaverődései olyan tárgyakon, amelyek különböző színeket nyelnek el, és csak az adott hullámhosszon (frekvencián) verik vissza a fényt. Ez az elv könnyen megérthető a fehér esetében, ami olyan, mint a fény: tiszta, nyitott és tiszta.
A mesterséges fehér viszont, mivel a hagyományos színekben túlsúlyban van, vakíthat, kellemetlennek és hidegnek tűnhet. Ez a fehér összetételének köszönhető. A monokróm, egyszínű, mesterséges fehér tónusok csak egy nagyon szűk frekvencián rezegnek a színválaszték hiánya miatt.
A természetes színek színspektruma szélesebb, ezért a visszaverődés változatosabb. A természetes fehér színek nem tűnnek hidegnek és káprázatosnak.
A természetes színek színspektruma nagyobb, és a visszaverődés ezért változatosabb. A fehér természetes színek nem tűnnek hidegnek és kápráztatónak.
A színpszichológia mellett az egyes építőanyagok mindenkori tulajdonságai is befolyásolják a végeredményt. A vályogfestékek lágy és biztonságos érzést közvetítenek, míg a mészfesték világosabb, közvetlenebb és szilárdabb hatást kelt. A szilikátfesték akár keménynek és távolságtartónak is tűnhet, ami szintén megfelel fizikai természetének: ez a legstabilabb a természetes színek közül.
Tanácsok a lakótér színeinek kiválasztásához
Különböző tényezők befolyásolják a lakótér színtervezését. Először is ott van Ön. Figyelje meg magát, gondolkodjon el: mely árnyalatokban érzi magát jobban vagy kevésbé jól? Inkább a visszafogott vagy a harsány színeket kedveli? Földies, vidám, hűvös, rikító, tényszerű? Minden színnek pozitív kapcsolatban kell állnia azzal, akit körülvesz.
Ezután: a szoba. Amennyire egyéni az esztétikai érzékelése, annyira egyedi minden szoba a terület, a magasság, az arányok, az alak, a fényerő, a tájolás, a fénybeesés és az ablakból nyíló kilátás szempontjából is.
A kellemes lakókörnyezet megteremtése érdekében van néhány ökölszabály:
A kis helyiségeket nem szabad túl sötétre festeni, hogy ne keltsenek szűkös érzést, az intenzív színeket pedig csak rövid tartózkodásra használt szobákban érdemes alkalmazni, mivel gyorsan izgatottságot okoznak. A lakóterekben viszont nyugalmat kell teremteniük a színeknek, és hozzá kell járulniuk a pihenéshez.
A durva színkontrasztok gyakran érdekesnek tűnnek, de hosszú távon káoszt és nyugtalanságot is teremthetnek. A dekorációk és díszek akkor harmonizálnak a szoba összképével, ha hasonló színekben (szomszédos színekben) vannak tartva, de a kiegészítő színekkel történő dekoráció használata csak olyan tárgyak esetében ajánlott, amelyek roncsolásmentesen is eltávolíthatók.
Ha az épület változékony és gazdag formavilágú, a különböző színek használata nem okozhat nyugtalanságot. Az egyenes vonalú, világos formájú és differenciálatlan épületeket viszont változatos festéssel feldobhatóak.
A meleg színek, mint például a sárga vagy a narancs, előnyben részesülnek a hideg színekkel (zöld, kék) szemben. Ezek megnyugtatóbb hangulatot teremtenek.
A választást otthon színkártyákkal és próbafestéssel lehet egyszerűsíteni, ahol a próbafestésre használt területek optimálisak, mivel a helyiséget, a hátteret és a fényviszonyokat is bevonják a színek kiválasztásába.
Megjegyzés: a képernyőn és a nyomtatott színkártyákon megjelenő színek néha jelentősen eltérhetnek az eredeti színtől.
Miért használjunk természetes színeket?
A hagyományos színekkel szemben a természetes színeknek számos előnye van:
- Alacsony elsődleges energiafogyasztás az előállítás során
- Többnyire regionális előállítás, regionális nyersanyagokból (nem használ nyersolajat).
- A vályog- vagy mészvakolat szobaklíma-hatását megtartja és támogatja: légáteresztő, részben légtisztító, részben szennyezőanyag-megkötő hatású.
- Nincs elektrosztatikus feltöltődés (a hagyományos festékek olyan műanyag részeket tartalmaznak, amelyek a levegőből származó porszemcsékkel való érintkezés hatására stimulálódnak és elektrosztatikusan feltöltődnek - mint egy léggömb, amelyet a hajához dörzsöl).
- Általában könnyebben javítható
- Nincsenek mérgező összetevők
- Kellemesebb illat
- Harmonikus és élénk színhatás
- Stimuláló textúra
- Komposzton keresztül történő ártalmatlanítás lehetséges (a hagyományos festékek többnyire veszélyes hulladékok, és a hagyományos festékkel festett építőanyagok is veszélyes hulladékok.