Itt a házid
Infravörös fűtés
Hatékony hősugárzás
Infravörös panelek - sugárzó melegítés
Az infravörös panelek sugárzó fűtőtestek. Ahogyan a neve is utal rá, az infravörös sugárzáson alapul a működése. Egyszerű hősugárzást produkálnak, amelyet infravörös hullámok közvetítenek. Ez a fajta fűtés nem a helyiség levegőjét melegíti, hanem az általa keltett sugarak a tárgyakban (emberi testben) nyelődnek el, azokat melegíti. Itt elsőként a tárgyak melegszenek fel, és ezek közvetve melegítik a levegőt. A környezeti levegő lényegesen hűvösebb - és ezért frissebb is marad Az infravörös fűtés így közvetlenül hozzájárul a helyiség levegőjének jobb minőségéhez.
Az emberi test teljes egészében elnyeli az infravörös fényt és így a fal által kibocsátott hősugárzást. A hőenergia átadása és elnyelése így sokkal hatékonyabb, mint például a padlófűtésnél, ahol a hőt csak a lábak veszik fel. Az oldalról érkező hősugárzás a nap melegítő sugárzásához hasonlóan hat, amely szintén infravörös hullámokon keresztül terjed.
Az épületbiológiai koncepció az optimális természeti viszonyok átvételét tűzi ki célul, és azokat a lakótérben szerkezetileg folytatja vagy utánozza.
Előnyök és telepítés
A vízzel működő infravörös fűtőberendezések nagyon alacsony, a 35 °C körüli előremenő hőmérsékletnek köszönhetően nagyon energiatakarékosak, különösen napkollektoros rendszerrel kombinálva. Ősszel és tavasszal a napkollektoros rendszerek nagyon gyorsan elérik ezeket az áramlási hőmérsékleteket, és így kedvező a kihasználtságuk, mivel a hőenergiát közvetlenül használják fel.
A falfűtés másik előnye a fal- és ablakfelületek egyenletes felületi hőmérséklete. (szélsőséges ellenpéldaként említjük a nagy, osztás nélküli ablakfelületet, a szobában egy erős öntöttvas radiátorral, amelynek felületi hőmérséklete 60°C: meleg lábak és hideg felsőtest az eredmény. Az emberi test az ilyen eltérő hőmérsékleteket rendkívül kellemetlennek érzékeli.
A cél egy egyenletesen érzékelt magas hőmérséklet a nappali minden területén.
A 35°C-os előremenő hőmérsékletű falfűtés olyan meleg, mint egy dupla üvegezésű ablak).
Ideális egy ilyen lapos fűtőtestet külső falra szerelni. Ez a fal lényegesen szárazabbá válik, mint egy fűtés nélküli külső fal. Ennek következtében jobb szigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, jelentősen csökken a penészképződés kockázata, és elkerülhetők a hőhidak.
Az infravörös és a falfűtés ideálisan integrálható a lakótér tervezésébe, mivel tökéletesen alkalmasak a ház "komfortzónáinak" kialakítására: az étkezőben, a dolgozószobában, a nappaliban a fűtőelemek sűrítve vannak, a többi, nem állandó tartózkodásra használt helyiségben csak néhány fűtőelem biztosítja az alaphőmérsékletet. A falfűtés kifejezetten olyan helyeken használható, amelyek csak gyengén szigeteltek. A szigetelés hiányát ott lehet kompenzálni.
A bemenő hőmennyiség meghatározása
A falfűtés felszerelése előtt egy fontos dolgot kell figyelembe vennie: nem lehet egyszerűen minden falra és minden felületre felszerelni. Előzetesen ki kell számítani az épület teljes hőveszteségét, hogy meg lehessen határozni a szükséges hőszükségletet. Ennek ismeretében meghatározható a fűtéscső szükséges teljes hossza. A meglévő falfelülettel való összehasonlítás megmutatja, hogy a lehetséges fűtési felület elegendő-e az épület számára. A falfűtés jövedelmező és ésszerű megoldás egy olyan minimális szigetelési érték mellett, amely könnyen megvalósítható egy fagerendás házban. Meglévő épületben kiegészítő szigetelés nélkül érdemes lemondani róla.
A megfelelő falfelület kiválasztása
A falfűtési rendszer felszerelésének vagy használatának további korlátozása vagy legalábbis kockázata abból adódik, hogy a falra akasztott tárgyak esetében fennáll a veszélye annak, hogy a csövek valamelyikét megsértik. Ha a fűtéscsövek pontos helye és eloszlása már nem ismert, ez könnyen ellenőrizhető, különösen vályogvakolat esetén, ha egy csavarhúzóval egy kis lyukat ütünk a tervezett helyen. A melegebb és hűvösebb helyeket egy hőfólia jelzi, a csövek helyét pedig infravörös hőmérővel vagy hőkamerával is meg lehet határozni. A falba történő szögelés és csavarozás kockázatmentes. Ha a fűtésszerelés tervezése megengedi, a nagyméretű bútorok, például szekrények mögötti falra csak nagyon takarékosan célszerű csöveket felszerelni. Különösen a szekrényeken mögött túl sok hőenergia vész el. A kis bútorok és a könyvespolcok (hátsó fal nélkül) elegendő meleget engednek a helyiségbe.
***
Falfűtés vályogrost panelekből készült falakban
Vizes vagy elektromos rendszer
Praktikus és gyors
A vízes alapú falfűtési rendszerek telepítésére két alapvetően különböző rendszer létezik, amelyek felépítésükben és kezelésükben különböznek egymástól, és amelyek az adott alkalmazási területre optimalizáltak. A két rendszer azonban kombinálható egymással, és így lehetővé teszi a hatékony munkát nagy területeken és nehezen hozzáférhető zugokban is.
A falfűtés-szerelés modern és kényelmes változata a száraz építési technológiának megfelelően előregyártott építőelemek felhasználásával könnyen megvalósítható. A fűtőcsövek már eleve fixen be vannak építve a vályogrostból készült falpanelekbe, így ezek a fűtőelemek a normál vályogrost építőlemezekhez hasonlóan fogadófelülethez vannak csavarozva. A beépített cső vagy az előremenő- és visszatérő vezetékhez, vagy a következő fűtőelemhez csatlakozik. A fűtőelemek közötti tereket normál, fűtés nélküli vályogrost építőlemezekkel szerelik. Az így kialakított felületen csak finom vakolatra van szükség. Ezzel a szerkezettípussal a száradási idő rendkívül rövid a nagyon kis mennyiségű nedvesség bejutása miatt, és az építkezés előrehaladása jelentősen felgyorsítható.
Az előregyártott fűtőelemek beszerzése drágább, de munkaidő szempontjából lényegesen olcsóbb, mivel sokkal gyorsabban felszerelhetőek, mint egy falfűtés vakolása.
Ennek azonban előfeltétele a sík, egyenes fogadófelület. További nagy előnye a hatékony, gyors, nagy felületeken történő beépítés. Ez a rendszer ezért csak feltételesen használható régi épületekben, kis alapterületű, görbe falakkal és szögletes sarkokkal rendelkező épületekben. Erre a rugalmas nedves beépítés inkább alkalmas.
Vízes rendszerű vagy elektromos
A fali fűtőelemek három különböző méretben és kétféle változatban kaphatók: vízes rendszerű modell, amely a központi fűtéshez csatlakozik, és elektromos fűtésű modell.
Az elektromos fűtőmodulokban az izzólámpához hasonló ellenálláskábelek futnak, amelyek hőt termelnek és adnak le a helyiségbe. Ez a fűtési rendszer különösen alkalmas kevesebbet használt helyiségek, például szemináriumi szobák vagy nyaralók számára. Hosszú távú használatra azonban a vizes rendszer használata ajánlott.
A fűtési modulokat a meglévő vagy újonnan kiépített fűtőkörökbe építik be, és a fűtőkör-elosztókhoz csatlakoztatják. Minden elosztó egyrészt az előremenő- és visszatérő fűtési rendszerhez vezet, másrészt az egyes fűtőkörök csatlakozója. A falfűtés 35 °C körüli hőmérsékleten viszonylag alacsony előremenő hőmérsékletet igényel. Az egyes fűtőköröket a fűtőkör-elosztóhoz csatlakoztatott szervomotorok vezérlik, amelyeket a helyiségtermosztátok vezérelnek elektromosan.
***
Falfűtés vakolása
A nedves telepítés rugalmassága
A nedves telepítés
A vizes falfűtéses rendszerek telepítésére két alapvetően különböző rendszer létezik, amelyek felépítésükben és kezelésükben különböznek egymástól, és amelyek az adott alkalmazási területre optimalizáltak. A két rendszer azonban kombinálható egymással, és így lehetővé teszi a hatékony munkát nagy területeken és zugokban is.
A klasszikus kialakítás az úgynevezett nedves telepítés. Ez az optimális építési mód a régi épületeknél és a meglévő épületállomány átalakításakor. A rugalmas fűtéscsöveket meghajlítják és igény szerint a falra fektetik. A szerkezeti adottságokhoz való alkalmazkodás így rendkívül rugalmas, mivel nem szükséges a fogadó felületet előzetesen kiegyenlíteni. A cső ugyanolyan jól fekszik nem egyenes falakon, mint tökéletesen sima falon. A megbízható tartás érdekében a csövek rögzítéséhez az aljzathoz rögzítő síneket rögzítenek.
Az előregyártott falfűtés panelek, amelyekben a cső hurokba hajlítva és rögzítve van, síkban is beépíthetők a vakolt falfűtés szerkezetbe.
Az alumínium kompozit csöveket úgynevezett spirálrugóval hajlíthatja meg, amellyel a csöveket ív alakban hajlíthatja meg, anélkül, hogy összegubancolódnának vagy megsérülnének. A csövek elgörbülése károsítja a cső belső bevonatát, a víz pedig korrodálja a fémet, és hosszú távon akár szivárgáshoz, majd a falban keletkező nedvességkárokhoz is vezethet.
A három munkafázis
A konstrukció rugalmassága lehetővé teszi az egyes fűtési körök pontos tervezését, még a szűk sarkokban vagy más módon megközelíthetetlen zugokban is, de az áramlási ellenállást a hidraulikai mérlegen keresztül egyformán kell beállítani, hogy a házban egyenletes legyen a hőelosztás.
A fűtéscső lefektetése után további három vakolási munkafolyamat következik. Először is a csövek közötti teret a csúcsukig vályogvakolattal töltik ki. Miután ez a réteg megszáradt, következik a beágyazott hálóval ellátott aljzatvakolat, amely teljesen befedi a csöveket. Befejezésként egy fedőréteg vagy finom vakolat kerül felhordásra.
A három munkafázisban történő kivitelezés bevált, és fontos, mivel az egyes rétegek elégtelen száradása a vakolat repedezéséhez vagy vetemedéséhez vezethet.
Különösen az alsó rétegnek, ahol a csövek között nagy tömeg van, alaposan ki kell száradnia. Ellenkező esetben a csövek fölött torzulások vagy akár repedések alakulnak ki.
A fűtési rendszerhez való csatlakozás fűtési körönként egy fűtési körelosztón keresztül történik. Lehetőség van helyiségenként több fűtőkör csatlakoztatására is, amelyeket szobatermosztáttal lehet szabályozni. Ez a termosztát méri a helyiség hőmérsékletét, és a fűtőkör-elosztóban lévő szelep (az ún. szervomotor) nyitását vagy zárását indítja el. Egy helyiség több fűtőkörének csatlakoztatásakor a szervomotorokat párhuzamosan vezérlik, egyenletesen nyitnak vagy zárnak.
***
Padlófűtés
Hőmérséklet-szabályozás fűtőelemekkel
Búcsút mondhat a hideg lábaknak
Az ökoház építésben padlófűtés esetén tisztában kell lenni azzal, hogy ez a fűtési mód csak a hőmérséklet szabályozására szolgál.
Az önmagában működő, teljes hőt a házba juttató padlófűtés magas, az emberi szervezet számára kellemetlen áramlási hőmérsékletet igényel, ezért nem szabad ilyen fűtési koncepciót alkalmazni. A padlófűtés feladata, hogy a padló hőmérsékletét éppen csak annyira emelje, hogy a padló ne sugározzon hideget. A padló hőmérsékletét a falak és a mennyezet hőmérsékletéhez igazítjuk.
A szárazépítési módszerrel létrehozott padlófűtési rendszerek különösen ajánlottak és könnyen használhatóak. A kopogó hang elleni szigetelés, a padlófűtés és a fa padlólemezek egy műveletben lerakhatók. A rendszer az ezt a célt szolgáló elemekből áll: a hornyolt puha farostlemezek lehetővé teszik, hogy a fűtéscsöveket a speciálisan erre a célra kialakított hővezető lapokba klipszeljék; a puha farostlemezek között fasávok futnak, amelyekre a deszkapadlót fektetik. Alternatívaként ez a rendszer alkalmas a fapadló helyett csempézhető száraz esztrich beépítésére is.
A falfűtéshez hasonlóan a padlófűtés fűtőcsövei is egy fűtési körelosztóhoz vannak csatlakoztatva. Mindkét rendszer, a fali és a padlófűtés, kombinálható egymással, és egy szobatermosztáttal egyenletesen szabályozható.
***
Menyezetfűtés, menyezethűtés
Hőmérsékelt szabályozás felülről
A megfelelő klíma felülről jön
A mennyezeti fűtéshez vagy hűtéshez léteznek előre gyártott, fűtőcsövekből készült modulok, amelyeket a mennyezetre szerelnek. Ezeket a helyiség fűtésére és hűtésére is használják. A fűtőelemek egy adott mennyiségű diszperziót tartalmaznak, így a teljes stabilitás akkor is biztosított, ha a hűtőfelületeken nedvesség kondenzálódik.
A lakóterek hűtése az utóbbi években egyre fontosabbá vált. Ehhez a hőt megbízhatóan el kell szállítani. A fűtő- és hűtőelemek erre képesek: a lakótérben felveszik a hőt, és kivezetik azt. Ott a hőt általában hőszivattyú segítségével ismét kivonják belőlük.
Ha a hűtést vályogrost építőlemezzel kombináljuk, akkor vályogrost építőlemez sokkal jobban megbirkózik az esetlegesen fellépő nedvességgel. Ha beépített hűtéssel ellátott gipszkarton lapokat használunk, a nedvesség lecsapódik - és a nedves vakolat könnyen penészessé válhat.
Az emberi szervezet is nagyon kellemesnek érzékeli a mennyezetfűtés melegét.
Még inkább, mint a falfűtésnél vagy a klasszikus radiátoroknál, a bútorokat teljesen szabadon lehet felállítani a helyiségben anélkül, hogy fűtőfelületeket kellene felszerelni vagy terjedelmes radiátorok akadályoznák az elhelyezést. Nagy ablakfelületek is tervezhetők így, hiszen így még mindig elegendő hely áll rendelkezésre a fűtéshez vagy hűtéshez.