Itt a házid

Környezetbarát padlószigetelés

Rétegrend a talaj felett

 

 

Habüveg granulátum

 

A talaj feletti rétegrend építésénél néhány tényezőt figyelembe kell venni:               - Szigetelés a talaj felé történő hőveszteség ellen,
- védelem a felszálló nedvesség ellen,
- stabilitás,
- az épület általános statikája.

 

Az alulról kapillárisan felszálló nedvességet, mivel az helyenként nagyon eltérő mértékben fordul elő, a környezetbarát épületben egy kb. 30 cm vastag, szilárdan tömörített kavicsréteg akadályozza meg. Ez megszakítja a kapillárisokat, és megakadályozza a nedvesség felemelkedését. Zúzottkőnek alkalmas kőzet a mész, a mosott és tört kavics vagy optimális esetben a habüveg granulátum. A habüvegből készült kitöltő anyag további tulajdonsága a hőszigetelés. A habüveg egy felfújt, porózus üvegásvány, amely nagyrészt üveghulladékból készül, és nagy zsákokban szállítják granulátumként. Ezt az ömlesztett anyagot a szétosztás után erősen tömörítik. A tömörített granulátum olyan stabil, hogy a padlót gond nélkül rá lehet építeni.

 

A kavics/granulátum tetején

 

A mész- vagy habarcsos kavicsra általában egy úgynevezett tömítő réteg fekszik, például mészből és kavicsból készült esztrich, egyszerű döngölt föld vagy akár egyszerű cementesztrich. Ez a réteg egyrészt megkönnyíti a következő rétegek építését, másrészt lehetővé teszi a vezetékek, például a falfűtéshez szükséges csövek, elektromos vezetékek és hasonlók közvetlen beépítését. A gépészeti csöveket, például a szennyvíz csöveket a kitöltőanyag beépítése előtt fektetik le, és a kitöltő anyaggal fedik be.

A tömítő réteg az alapja a padlószerkezetnek következő rétegének. Gyakori, hogy deszkapadló esetén ellenléceket, csempézett padló esetén pedig esztrichet helyeznek el.

 

Mész esztrich és kender

 

Mészesztrichkel kombinálva a habüveg granulátum olyannyira páraáteresztő és kapillárisokban bővelkedő, hogy az építőanyagok képesek a nedvességet magukba szívni és lefelé elvezetni. A cementalapú esztrichnek lényegesen kisebb a nedvességfelvevő képessége, és ennek következtében a száradás is rosszabb. Az esztrich kavics és NHL 5 keveréke ideális, egyszerű, olcsó és környezetbarát.

Annak érdekében, hogy a deszkák ne feküdjenek hullámosan az ellenléceken, és minden lépés tompa zajokat okozzon, a köztük lévő teret szigetelőanyaggal töltik ki. Ideális a kenderrost agyagtöltés, amely egyrészt szigeteli a lépéshangot, másrészt hőszigetelőként is funkcionál.

 

A beton újjáélesztése

 

Ha a választás a beton esztrichre esik, lehetőség van annak biodinamikai dúsítására. Az vályogvakolattal ellentétben a beton élettelen építőanyag. A Pneumatit® hozzáadásával a beton visszanyeri élő szerkezetét. Így megelőzhetők az olyan negatív élettani hatások, mint az álmatlanság, ingerlékenység, ízületi fájdalmak és kimerültség, amelyeket a beton okozhat.

A Pneumatit® betonadalékot a friss betonhoz adják. A Pneumatit® minden alapanyaga természetes: különféle fémek, növényi és ásványi homeopátiás szerek és még sok más.

Minden egyes anyagot azért választunk, mert bizonyos energiát hordoz a betonban, mindig az emberekre és a természetes környezetre való tekintettel. A gyártás összesen mintegy 100 lépést foglal magában 2 munkahét alatt. A használatra kész végtermék a D7-es homeopátiás formátumú. Ez a másik ok, amiért a Pneumatit® nem gyakorol semmilyen fizikai vagy kémiai hatást az építőanyagra.

 

 

***

 

Födém szigetelés

Építés tégla, fa gerendák vagy töltőanyagok felhasználásával

 

 

Téglák, fa gerendák vagy töltőanyagok

 

Két emelet közötti mennyezet egy nehéz és egy könnyű anyagból készül. Ha a mennyezet gerendák közötti tér szilárd vályoggal van kitöltve, akkor ez mind jó hőtárolást, mind jó hangszigetelést eredményez.

 

Ezenkívül a vályog fa védelmi funkciója is érvényesül itt, amely véglegesen eltávolítja a nedvességet a fából, így megvédi a rothadástól. Erre kerül egy puha hangszigetelő réteg, ami a kopogó lábhang csillapítására szolgál. A nehéz szerkezethez a földtégla, földburkolás vagy vályogtöltés alkalmas. Attól függően, hogy a födémgerendák alulról teljesen, vagy csak részben láthatók, a vályogtöltés vagy a gerendák közötti aljzatba, vagy a gerendákon lévő zsaluzaton, a teljes területen építik be.

Az földtégla használatának az az előnye, hogy már szárazak, és így kevés nedvességet vezetnek be az épületbe. Az földtéglák vakpadlón vagy zsaluzaton is használhatók.

A klasszikus mennyezeti szerkezet előre gyártott és előszárított fa gerendákkal jön létre. A régi faszerkezetes házban ezeket a hasított fahasábokat vályog és szalma keverékével borítják, majd a mennyezeti gerendák közé fektetve, vagy pedig a gerendákba mélyített hornyokba illesztik be, más esetben négyzet alakú gerendákra támaszkodnak. A fapaneleket vályoggal vakolják alulról, és felülről is vályoggal fedik le.

 

A telepítés egyszerű és gyors.

 

Az álmennyezet építésénél, érdemes megfontolni, hogy a csepegés elleni védelem szükséges-e és indokolt-e?: míg egy teljesen vakolt mennyezet nem hajlamos a csepegésre, ez a vakolat és a gerendák érintkezési pontjainál előfordulhat.

 

 

***

 

Födém kopogó hangok elleni szigetelése

Anyagok bármilyen szerkezetű padló esetében

 

 

Padlószigetelés régi épületekben

 

A kopogó hangok elleni szigetelés, ahogy a kifejezés is sugallja, csökkenti az adott födém alatti szintek zajterhelését, amelyet a födém feletti szinten lévő padlózaton való járás okoz. Ez a szigetelés különböző építőanyagokkal és építési módszerekkel érhető el. Alapvetően fontos, hogy a padló és az alatta lévő mennyezet szerkezete között elválasztás történjen.

 

A puha anyagok elválasztják a felső helyiség padlóját a kemény mennyezet szerkezetétől, és így megakadályozzák a hangátvitelt. Ilyen puha építőanyag például a puha farostlemez, amelyre aztán egy végleges padlólemez kerül, vagy - ami különösen régi épületeknél érdekes - a könnyű kendervályog.

Ennek a töltőanyagnak a széleskörű elosztása még a régi épületek görbe és vetemedett mennyezetein is kivitelezhető, mivel a legegyszerűbben kompenzálja az egyenetlenségeket, és tökéletesen sík aljzatot készít a padló számára. A deszkapadló aljzatának tartófái lebegve fekszenek ezen a tölteléken.

A puha farostlemezek egyenletes vastagságuk miatt viszont sík és egyenes padlószerkezetet igényelnek.

 

 

Úsztatott padlószerkezet

 

A kő vagy csempe burkolatú padló kialakításához deszka helyett ágyazóréteget fektetünk le, majd a szokásos szerkezettel alakítjuk ki ezt a burkolatot.

A kopogó hang elleni szigetelés csak akkor tud megfelelően működni, ha a hangátvitelt kizárják: a falcsatlakozásoknál és a teljes mennyezet-padló szerkezetben a padlót el kell választani az aljzattól és a falaktól. Ezért az ellenléceket az aljzathoz való rögzítés helyett úsztatva fektetik le, akár a kenderrost vályogban, akár a puha farostlemezek között. Ezáltal egy rezgő padlószerkezet jön létre, amelynek mozgásai azonban nem továbbítódnak az alatta lévő mennyezetbe. Ezért fontos a padló falak felé eső oldalfalainak szigetelése is. Erre alkalmasak a kartonpapírból vagy tűkendervászonból készült élszigetelő csíkok.

 

 

Környezetbarát lépéshang szigetelő filc

 

A deszkapadló vagy egyszerű parketta alatt a gyártó gyakran ajánlja a hungarocellből készült ütéscsillapító szőnyegek használatát. Ezt jobban is meg lehet csinálni. Ha valódi fapadlót szeretne kopogó hang ellen szigetelő szőnyeggel ellátni, akkor minőségi és kiváló minőségű alapanyagokra kell támaszkodnia. Léteznek kenderből vagy juhgyapjúból tűzdelt paplanok. Mindkettő nagyon jó minőségű, és többszörösen megéri. A beltéri klíma meg fogja hálálni!

Nálunk megtalálja a megfelelő gyapjút a környezetbarát padló építéséhez.

 

 

***

 

Száraz kitöltőanyagok

A megfelelő választás a talajtól a padlóig

 

 

Kender és vályog: a tökéletes duó

 

Egy nagyon természetes és a gyártás során energiatakarékos padlószerkezet a kender-rost agyag LLS 200 az Uckermarkból.

 

Az összes többi itt említett száraz töltőanyaghoz hasonlóan a következő padlószerkezetekhez használható: cementesztrich alá, folyós esztrich, száraz esztrich, fektetőlapok, fapadló és padlódeszkák.

 

- 100 %-ban környezetbarát
- Száraz töltőanyag
- Univerzálisan alkalmazható
- Nincs száradási fázis
- Mindenki számára könnyen kezelhető
- Abszolút biztonságos a rovarok ellen
- Ellenáll a penésznek, gombáknak és rothadásnak
- Biológiailag teljesen lebomlik

 

A hosszúkás kenderrost az agyag ragasztóhatása által támogatva, a beépítés során a nyomás hatására, valamint a (lebegő!) fektetett padlószerkezetben egymásba illeszkedik, és így stabil, hézagmentes szigetelési térfogatot képez.

 

 

A duzzasztott agyag - a mindenre alkalmas építőanyag

 

A több millió éves agyagot egy kifinomult technikai folyamat során duzzasztott agyaggá dolgozzák fel: kerámiagyöngyök számos zárt légpórussal. 

 

Ezt a könnyű, természetes töltőanyagot számos területen használják: üregkitöltés, száraz kitöltés, hangszigetelő kitöltés, nedves esztrich és ragasztott kitöltés, valamint könnyű adalékanyag a környezetbarát építkezésekhez, szubsztrátum beltéri és kültéri növénytelepítéshez, szűrőközeg vízszűrő rendszerekhez és mezőgazdasági felhasználásra.

 

A duzzasztott agyag az alacsony súlyt nagy statikai szilárdsággal ötvözi, és optimális kombinációt kínál a hőszigeteléshez, a hőtároláshoz és a hangelnyeléshez.

 

Alacsony pára diffúziós ellenállási értékkel rendelkezik, rothadásmentes, penészálló, fagyálló, nem éghető és rágcsálóbiztos, építés-biológiailag és -kémiailag biztonságos, és újra és újra felhasználható újrafeldolgozás nélkül.

Az agyagporral kombinálva a duzzasztott agyag mindenféle padlószerkezethez kötődő, stabil alapanyaggá válik. Az agyag megkötése fokozott nedvességszállítást eredményez, és a szigetelést szabadon teríthetővé teszi.